System detekcji gazów i oparów paliw dla rafinerii oraz obiektów petrochemicznych.

System detekcji gazów i oparów w rafineriach i obiektach petrochemicznych jest jedną z najważniejszych instalacji bezpieczeństwa pomagającą wykrywać zagrożenia i umożliwiającą wczesną reakcję i uniknięcie wypadku. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w takich obiektach awaria może mieć bardzo poważne skutki i system detekcji gazów i oparów dla rafinerii lub obiektów petrochemicznych musi spełniać najsurowsze wymogi i zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. Tego typu instalacje mogą projektować jedynie doświadczeni projektanci w ścisłym porozumieniu z technologami zakładu oraz rzeczoznawcami ochrony przeciwpożarowej. Reakcja i uruchamianie urządzeń wykonawczych przez system detekcji gazów i oparów w rafineriach i obiektach petrochemicznych musi być dobrze przemyślane bowiem nie każdy proces można w prosty sposób zatrzymać. Różnorodność procesów i substancji o skrajnie odmiennych właściwościach stawia przed systemem kolejne wymagania.
Pierwszym ważnym elementem jest dobór odpowiedniej technologii pomiarowej do rodzaju zagrożenia. Oczywiście dzięki cyfrowym rozwiązaniom nie trzeba już budować osobnych systemów dla różnych gazów, ale nie zmienia to konieczności dopasowania technologii wykrywania adekwatnej do danego gazu oraz warunków. Przykładowo detektorów metanu jest wiele, ale nie każdy rodzaj będzie odpowiedni dla danego zastosowania. Ważne są warunki zewnętrzne w jakich ma pracować urządzenie, zakłócenia jakich można się spodziewać czy parametry jakie ma oferować detektor w danej lokalizacji. Przykąłdowo dla gazów palnych w takich obiektach nie stosuje np. sensorów półprzewodnikowych gdyż ich parametry są zbyt słabe, a najczęściej stosowanymi są sensory katalityczne lub podczerwone w zależności od rodzaju gazu i przeznaczenia. W urządzeniach przenośnych stosuje się najnowocześniejsze sensory MPS potrafiące rozróżniać i prawidłowo wskazywać różne gazy palne, ale w urządzeniach stacjonarnych projektant wie jakich gazów lub oparów się spodziewa i stosowanie takiego rozwiązania nie ma sensu. Dla detekcji gazów toksycznych lub tlenu najczęściej stosuje się sensory elektrochemiczne. Technologie pomiarowe opisaliśmy w zakładce SENSORY GAZÓW.
Kolejnym aspektem systemu detekcji gazów i oparów dla rafinerii lub obiektów petrochemicznych jest prawidłowy wybór lokalizacji urządzeń pomiarowych. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że źle zlokalizowany detektor nie wykryje zagrożenia w wymaganym czasie, albo wcale, co może mieć opłakane skutki. Miejsc instalacji nie da się określić normami i przepisami ponieważ obiekty są różne i kluczowe jest tu doświadczenie projektanta. Jednocześnie instalacja urządzeń w obiektach petrochemicznych wiąże się z trudnymi warunkami pracy, a więc wymagany stopień ochrony to IP66. Wiele miejsc jest trudnodostępnych i dla nich warto przewidzieć detektory z sensorem wyniesionym gdzie korpus detektora jest w miejscu dostępnym, a sam sensor połączony przewodem może być oddalony. Dzięki temu możliwe jest wiele ułatwień serwisowych (np. zdalna kalibracja bez wchodzenia do zagrożonego pomieszczenia).
bezpieczeństwo to oczywiście podstawa i systemy bezpieczeństwa nie są tu wyjątkiem. Aby coś dobrze chronić trzeba samemu działać prawidowo. Dlatego w autmatyce określa się poziom integralności bezpieczeństwa (ang. Safety Integrity Level). To parametr, który zapewnia powiadomienie o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy instalacji. Jednym słowem chodzi o to aby nie doszło do sytuacji, w której dany system nie sygnalizuje usterki, a jednak nie działa. Im wyższy stopień SIL tym lepiej natomiast dla systemów detekcji gazów wymagany jest poziom SIL2.
Dla projektującego system detekcji gazów lub oparów w rafinerii lub innym obiekcie branży paliwowej ważna jest funkcjonalność. Mówiąc wprost "co system może ogarnąć". W przypadku MSR PolyGard2 prawie wszystko. Stosowanie wielu osobnych i często analogowych lokalnych systemów nie ma w obecnych czasach żadnego uzasadnienia i jest błędem w zakresie zapewnienia prawidłowego nadzoru nad obiektem. Podobnie jak instalacja sygnalizacji pożaru, tak samo detekcja gazów musi zarówno oferować pełną kontrolę przez operatora jak i lokalne sterowanie i powiadamianie. Dlatego zastosowanie mają adresowalne cyfrowe systemy detekcji oparte o komunikację RS485 ModbusRTU. Umożliwia to tworzenie dużych systemów obejmujących poszczególne obiekty z lokalnym sterowaniem urządzeń wykonawczych (np. wentylacji mechanicznej lub zaworów elektromagnetycznych), a także sygnalizację (w formie klasycznych sygnalizatorów lub podświetlanych tablic ostrzegawczych). Dobrze sprawdzają się w takich przypadkach także detektory ze zmiennokolorowymi wyświetlaczami, które podczas alarmu zmieniają kolor z zielonego na czerwony co jest widoczne z daleka i pozwala obsłudze na szybką identyfikację detektora zgłaszającego alarm. Pamietajmy, że obsługa może podlegać rotacji i w zakładzie pełnym róznych "lampek" i "buczków" warto zapewnić jednoznaczną sygnalizację zrozumiałą od razu dla każdego.
Na obszarze obiektów petrochemicznych używane są także przenośne osobiste detektory wielogazowe lub coraz częściej system bezpieczeństwa osób pracujących w pojedynkę (lone worker). Prace tymczasowe lub awarie zabezpieczane są przy pomocy mobilnych strefowych detektorów gazów, które rozstawia się na czas prac lub akcji ratowniczej. Tego typu urządzenia komunikują się bezprzewodowo za pomocą sieci GSM i/lub satelitarnej przesyłając na bieżąco pomiary i alarmy, a także w systemie blackline mają możliwość przesyłania alarmów na urządzenia osobiste osób znajdujących się w pobliżu zagrożenia.
Sprawdź powiązane przepisy w zakładce: REGULACJE PRAWNE W ZAKRESIE SYSTEMÓW DETEKCJI I DETEKTORÓW GAZÓW

Zagrożenia gazowe w rafineriach i obiektach petrochemicznych:
- opary benzyny (CXHX)
- opary ropy naftowej (CXHX) - sprawdź materiały informacyjne
- węglowodory (CXHX) - sprawdź materiały informacyjne
- heksan (C6H14)
- heptan (C7H16) - sprawdź materiały informacyjne
- oktan (C8H18) - sprawdź materiały informacyjne
- nonan (C9H20) - sprawdź materiały informacyjne
- dekan (C10H22) - sprawdź materiały informacyjne
- opary benzyny ekstrakcyjnej (CXHX) - sprawdź materiały informacyjne
- opary benzyny ekstrakcyjnej (CXHX) - sprawdź materiały informacyjne
- propan-butan (C3H8-C4H10 - LPG)
- metan (CH4 - CNG)
- toluen (C7H8)
- aceton (C3H6O)
- wodór (H2)
- tlen (O2)
- siarkowodór (H2S)
- tlenek etylenu (C2H4O)
- paliwo lotnicze (JP8)
- opary oleju napędowego (tylko w specyficznych warunkach) - sprawdź materiały informacyjne
SYSTEMY DETEKCJI GAZÓW Z CENTRALĄ
Centrala Gas Controller 06 GC-06



Cyfrowa centrala Gas Controller 06 (GC06) jest nowoczesną jednostką sterującą systemu detekcji gazów MSR PolyGard2 stosowanego do ochrony gazowej obiektów różnego typu. Centrala przy kompaktowej konstrukcji (6 segmentów na szynę 35mm) zapewnia ogromne możliwości konfiguracyjne od małych 1 detektorowych systemów, aż do rozbudowanych systemów o wielu strefach. Połaczono komfort i prostotę użytkowania ze spełnieniem surowych norm bezpieczeństwa PN-EN 50271 (dla systemów wykorzystujących techniki cyfrowe), PN-EN 50545-1 (dla systemów detekcji w halach garażowych i tunelach) oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa przemysłowego SIL2.
Centrala GC06 oferuje standardową funkcjonalność jak i różne opcje dodatkowe w zależności od potrzeb danej instalacji i obiektu.
Standardowe wyposażenie obejmuje:
Obsługę do 96 detektorów cyfrowych PolyGard2 przy użyciu bezpiecznej komunikacji cyfrowej RS-485 oraz do 4 detektorów analogowych przy wykorzystaniu standardu analogowego 4-20mA.
Każdy podłączony detektor może wykrywać dowolny z ponad 50 dostępnych gazów lub dodatkowe detektory temperatury lub wilgotności (dostępne są także detektory 2- i 3-gazowe). Centrala zapewnia dla każdego detektora/gazu 4 prgramowalne progi alarmowe, które mogą uruchamiać dowolne 4 programowalne wyjścia stykowe. Progi alarmowe mogą być ustawiane na wzrost, spadek lub wzrost i spadek stężenia danego gazu, a dzięki prowadzonemu równolegle pomiarowi chwilowemu i średniej ważonej każdy próg może być ustawiony jako chwilowy - CV lub jako średnia ważona - AV. To ważny paramtr przy pomiarach gazów toksycznych dla których niskie wartości wymienione w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są podawane jako wartości średnie, a jednocześnie wysokich wartości podawanych jako chwilowe (np. NDSP), które nie powinny być przekraczane.

Programowalna struktura pozwala na dowolne dopasowanie poziomów alarmowych (progów) oraz uruchamianie dowolnych wyjść stykowych niezależnie od fizycznej lokalizacji urządzeń. Standardowo centrala wyposażona jest w 4 bezpotencjałowe wyjścia stykowe SPDT (COM/NO/NC) i wyjście stykowe awarii (COM/NC). Wyjścia można nie tylko przypisywać do detektorów, ale także programować ich funkcje (zasilone/niezasilone, statyczne/zmienne, resetowalne/z blokadą, czasowe itd.). Wyświetlacz LCD wyświetla pomiary poszczególnych detektorów (naprzemiennie), a status funkcji sygnalizowanych jest poprzez 4 diody LED (zasilanie, awaria, alarm 1, alarm 2). 6 przyciskowy panel centrali umożliwia poruszanie się po menu oraz podgląd wbudowanej pamięci zdarzeń. Cyfrowa komunikacja to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim zaawansowana autodiagnostyka dzięki, której nie trzeba już się domyślać jaka jest przyczyna awarii ponieważ system podaje kody błędów ułatwiając ewentualne czynności serwisowe. Zasilanie dopasowane do powszechnie stosowanych systemów automatyki 24VDC.
Dostępne opcje i rozszerzenia:
Możliwość obsługi do 32 detektorów analogowych (4-20mA) oraz 32 bezpotencjałowych wyjść stykowych (z użyciem modułów wejść/wyjść EP-06), sygnalizacja optyczna zaniku zasilania, moduł pamięci pomiarów z portem USB, wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU dla systemów nadzorczych typu BMS (Building Management System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), dostępna jest wersja do montażu na drzwiach rozdzielnicy oraz wersja z zasilaniem rezerwowym.
Pobierz kartę katalogową urządzenia:
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Detektor gazów PolyXeta2 (Ex)



PolyXeta2 to cyfrowy detektor gazów toksycznych i wybuchowych w wykonaniu przewciwwybuchowym (ATEX) będący częścią systemu detekcji MSR PolyGard2. Detektor posiada 1 sensor i może wykrywać jedną z ponad 50 dostępnych substancji. Dostępne różne wersje i opcje dodatkowe umożliwiają zasotosowanie detektora w obiektach różnego typu.
Budowa detektora:
Zgodnie z dyrektywą ATEX czujnik gazów PolyXeta2 posiada budowę przeciwwybuchową do zastosowania w strefach zagrożenia wybuchem. W karcie katalogowej znajdują się szczegółowe parametry określające zakres certyfikacji. Zaletą detektora jest komunikacja cyfrowa i możliwość pracy w cyfrowym systemie MSR PolyGard2. Oznacza to, że połaczenie detektorów PolyXeta2 może odbywać się jednym przewodem od jednego do drugiego. W PolyXeta2 przewidziano mozliwość wyposażenia w dodatkowe dławnice umożliwiające wejście i wyjście przewodu z detektora. Dla łatwiejszego montażu listwa montażowa jest demontowalna, a na obudowie przewidziano specjalne miejsce do podłączenia uziemienia ze śrubunkiem wysokiej jakości uniemożliwiającym samoistne odkręcenie. Wewnętrz detektora zastosowano złączki samozaciskowe z dźwigniami oraz demontowalny panel czołowy (wersja z wyświetlaczem).
Odporność:
Przemysł stawia wysokie wymagania i PolyXeta2 jest odpowiedzią na nie. Standardowy stopień ochrony detektora to IP64 z możliwością zastosowania nakładki SplashGuard zwiększającej ochronę do IP66 dla środowisk szczególnie trudnych. Nasadka dodatkowo posiada króciec, do którego można podłączyć wężyk (tymczasowo lub na stałe). W ten sposób można podawać gaz do detektora z odlełości (np. z innego pomieszczenia). Takie rozwiązanie stosowane jest w miejscach trudnodostępnych lub pomieszczeniach czystych.




Sensor i parametry pomiarowe:
PolyXeta2 może mieć maksymalnie 1 sensor (dostępne gazy i opary wyszczególnione są w karcie katalogowej). W ofercie znajdują się sensory elektrochemiczne, katalityczne i podczerwone. Dla gazów toksycznych detektor umożliwia równoległy pomiar bieżący (CV - current value) oraz średni (AV - average value). Ma to znaczenie w kontekście regulacji prawnych o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh), które wyznaczają niedopuszczalne stężenia jako wartości średnie. Z kolei wysokie wartości nieprzekraczalne (np. NDSP) są wyznaczane jako chwilowe co oznacza, że detektor musi mieć możliwość ustawienia progów alarmowych chwilowych i średnich jednocześnie. W sensorze zastosowano technologię X-Change umożliwiającą łatwą wymianę sensora.

Parametry przeciwwybuchowe:
PolyXeta2 został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w strefach zagrożenia wybuchem zgodnie z normą PN-EN 60079 (zależnie od wersji). Dostępne są 3 opcje: dla strefy 2, dla strefy 1 i dla strefy 1 z możliwością otwarcia obudowy w strefie zagrożonej.
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone
- spełnia normę PN-EN 50271, SIL2 oraz PN-EN 60079 (ATEX)
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (lub IP66 ze SplashGuard)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i ułatwieniom instalacyjnym
Wybrane opcje dodatkowe:
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)


Pobierz kartę katalogową urządzenia:
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Detektor PolyGard2



PolyGard2 to nowoczesny cyfrowy detektor gazów o zaawansowanych możliwościach i kompaktowej konstrukcji przyjaznej dla instalatora. Detektor jest częścią cyfrowego systemu MSR PolyGard2 i może obsługiwać od 1 do 3 sensorów gazów z ponad 50 dostępnych substancji. Detektor może obsłużyć także sensory wyniesione czyli sensory oddalone na przewodzie od płyty głównej urządzenia. Dostępna jest wersja standardowa jak i wiele opcji dodatkowych, umożliwiających stosowanie w różnych obiektach.
Budowa i właściwości montażowe detektora:
Modułowa konstrukcja detektora składająca się z obudowy, płyty głównej i sensora (lub sensorów) umożliwia dopasowanie montażowe oraz wymianę dowolnego elementu bez potrzeby wymiany całego urządzenia. Liczne ułatwenia instalacyjne jak wybór otworów pod dławnice i sensory umożliwiający pionowy lub poziomy montaż, dwuprzewodowe wkładki kablowe umożliwiające wejście i wyjście przewodu jedną dłwnicą, łatwe dokładanie dławnic, wyjmowana płytka główna oraz wysokiej jakości wtyczki przewodów z zaciskami śrubowymi dla bezpiecznego połączenia i łatwego podłączania.




Cechy fizyczne:
Wysoka odporność na warunki zewnętrzne to częsty wymóg wielu obiektów. W wersji podstawowej detektor PolyGard2 posiada stopień IP65. Opcjonalnie można zwiększyć poziom ochrony do IP66 przy zastosowaniu dodatkowej osłony sensora. Uszczelnienia zapewniają dokręcane dławnice i uszczelka korpusu, a odporność obudowy zapewnia wykonanie z poliwęglanu.
Sensory:
PolyGard2 to unikatowy detektor mogący obsługiwać 1, 2 lub 3 sensory jednocześnie. Technologia wymiennych sensorów X-Change zapewnia łatwą wymianę i znacznie obniża koszty eksploatacji. Wykrywane gazy i opary dostępne są w karcie katalogowej.

Parametry pomiarowe:
PolyGard2 posiada unikatowy adres w systemie dzięki czemu jest rozpoznawany niezależnie od fizycznego rozmieszczenia urządzeń. System rozpoznaje każdy podłączony sensor i każdy pomiar widoczny jest na centrali. Detektor może realizować 2 pomiary jednocześnie: bieżący (CV - current value) oraz pomiar średniej ważonej (AV - average value). Ma to ogromne znaczenie przy detekcji gazów toksycznych ponieważ przepisy podają wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS, NDSCh) w formie średniej. Z kolei wysokie stężenia, które nie powinny być przekraczane (np. NDSP) są wyrażane jako wartości chwilowe (bieżące). W PolyGard2 można ustawić nawet do 4 progów alarmowych co umożliwia znacznie efektywniejsze sterowanie i alarmowanie niż stare systemy 2 progowe. Progi alarmowe mogą być ustawiane na spadek, wzrost lub spadek i wzrost (np. dla detektorów tlenu).
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP65 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
Wybrane opcje dodatkowe:
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- sensor wyniesiony (nawet do 15m od płyty głównej detektora np. dla pomieszczeń zamkniętych)
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)





Pobierz kartę katalogową urządzenia:
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
SCHEMATY SYSTEMU DETEKCJI W RAFINERII PALIW I INNYCH OBIEKTACH PETROCHEMICZNYCH
Budowa systemów detekcji gazów w obiektach petrochemicznych lub rafineriach jest całkowicie uzależniona od obiektu więc nie ma jednego standardu i jednych wymagań wobec takiej instalacji. Ponieważ są to dużo i często skomplikowane rozwiązania zapraszamy do bezpłatnych konsultacji projektowych oraz lektury udostępnionych powyżej materiałów informacyjno-projektowych. Jednocześnie zamieszczamy wybrane schematy prezentujące niektóre możliwości systemu MSR PolyGard2.
DETEKTORY SAMODZIELNE
Samodzielny detektor gazów MSC2
Multi Sense Controller

Autonomiczny detektor gazów PolyGard2 MSC2 to urządzenie szczególnie polecane do niewielkich, lokalnych instalacji gdzie rozbudowany układ z centralą nie jest potrzebny. Detektor samodzielny to urządzenie, które spełnia rolę detektora i jednostki centralnej w jednym. MSC2 potrafi wykrywać do 3 gazów jednocześnie (z ponad 50 dostępnych), sygnalizować ich obecność za pomocą zmiennokolorowego wyświetlacza (OK - zielony, ALARM - czerwony) i opcjonalnego wbudowanego sygnalizaotra akustycznego, a także sterować zewnętrznymi urządzeniami wykonawczymi (np. wentylacją) za pomocą wyjść stykowych lub analogowego 4-20mA. Oczywiście jeżeli zachodzi taka potrzeba detektor samodzielny MSC2 może być włączony do większego systemu podobnie jak inne detektory. Do detektora można podłączyć do 3 sensorów włączając sensory wyniesione (czyli oddalone na przewodzie) co umożliwia pomiar gazów cięższych lub lżejszych od powietrza. Dzięki temu możemy realizować mały autonomiczny system detekcji np. w laboratorium czy pomieszczeniu technologicznym. Detektor może być wyposażony w różne opcje dodatkowe oraz komuniakcję cyfrową z systemami nadzorczymi BMS - (Building Menagement System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) co umożliwia dopasowanie go do bardzo wielu aplikacji i obiektów.
Konstrukcja i właściwości instalacyjne detektora:
MSC2 charakteryzuje się zwartą budową z licznymi ułatwieniami instalacyjnymi. Składa się z płyty bazowej, płyty czołowej (w wersji z wyświetlaczem) oraz obudowy z tworzywa sztucznego. Płyta główna może być demontowana co umożliwia dowolny montaż dławnic kablowych i ułatwia instalację. Płyta czołowa jest na stałe złączona z obudową, ale możliwe jest zdemontowanie całej pokrywy czołowej detektora np. dla łatwiejszego montażu. Producent przewidział wiele udogodnień dla instalatora oraz serwisu takich jak podwójne wkładki do dławnic umożliwiające wejście i wyjście przewodem komunikacyjnym, profilowane wtyczki z zaciskami śrubowymi wysokiej jakości minimalizujące ryzyko błędnego połączenia czy odpowiednie rozmieszczenie miejsc podłączeń tak aby instalator nie musiał "omijać" detektora aby podłączyć przewody do wyjść sterujących.



Cechy fizyczne:
To ważny aspekt w wielu obiektach. Dlatego MSC2 posiada stopień ochrony IP65, a przy zastosowaniu specjalnych nasadek na sensory można zwiększych ochronę do IP66. Obudowa z poliwęglanu także zawiera stosowne uszczelnienie.
Sensory:
Autonomiczny detektor MSC2 ma możliwość obsługi 1, 2 lub 3 sensorów przy czym każdy z nich posiada osobny adres, jest w pełni identyfikowalny, a detektor wyświetla ich pomiar naprzemiennie. Wymienne moduły w technologii X-Change (na wtyczkę) to kolejne ułatwienie pozwalające nawet na samodzielną wymianę przez użytkownika oraz znaczna redukcja kosztów eksploatacyjnych urządzenia. Dostępne gazy i opary wymienione są w karcie katalogowej.

Właściwości pomiarowe:
Cyfrowa technologia pozwala na pełne wykorzystanie danych z sensorów i prowadzenie równolegle pomiaru bieżącego (CV - current value) oraz pomiaru wartości średnich (AV - average value). Pomiar średni jest niezbędny przy detekcji gazów toksycznych, dla których obowiązujące przepisy o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS i NDSCh) podają wartości stężeń dopuszczalnych jako średnie. To ważne ponieważ progi alarmowe dla niskich wartości muszą być ustawiane jako średnie (AV), a wysokich, których nie można przekraczać w żadnym momencie (np. NDSP) jako chwilowe (CV). Każdy sensor moze mieć ustawione do 4 progów (poziomów) alarmowych co umożlwia zastosowanie detektora i jego funkcji w wielu branżach i realizację różnych potrzeb. Starsze systemy 2 progowe były nieefektywne ponieważ oferowały tylko alarm oraz uruchomienia pełnego zabezpieczenia (najczęściej przerwania pracy obiektu). Takie sterowanie jest niedopuszczalne w nowoczesnych obiektach ponieważ nie daje czasu na reakcję obsłudze oraz systemom przewietrzającym, albo przy bardzo niskim ustawieniu pierwszego progu powoduje fałszywe alarmy i niepotrzebne zamieszanie. Dysponując większą ilością progów możemy uruchamiać wentylację na podstawowym biegu już przy niskim progu uruchamianym często przez zanieczyszczenia, dając jej czas na wymianę powietrza, uruchamiać wentylację na pełnej mocy jeżeli alarm jest prawdziwy i wynika z obecności danego gazu, powiadamiać wybrane osoby zanim uruchomimy alarm obiektowy, czy wreszcie realizować scenariusz alarmowo-zabezpieczający zależnie od potrzeb. Możliwe jest także ustawianie progów alarmowych na spadek, wzrost lub spadek i wzrost poziomu gazu (np. dla detektoów tlenu).
Powiadamianie i sterowanie:
Ponieważ MSC2 pełni funcję zarówno detektora jak i centrali alarmowej to jest wyposażony odpowiednie funkcje. Do dyspozycji mozemy mieć wyjścia stykowe, wyjście analogowe 4-20mA, sygnalizacja optyczna (zmiennokolorowy wyświetlacz bez alarmu zielona, w czasie alarmu czerwony; diody LED zasilania, alarmu, awarii), sygnalizacja optyczno-akustyczna wewnętrzna (do pomieszczeń), wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU lub DGC Bus dla systemów obiektowych.
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- nie wymaga centrali
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP65 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
- wyjścia sterownicze dla urządzeń zewnętrznych
Wybrane opcje dodatkowe:
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- sensor wyniesiony (nawet do 15m od płyty głównej detektora np. dla pomieszczeń zamkniętych)
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- dostępna opcja bez wyświetlacza





Pobierz kartę katalogową urządzenia:
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
AKCESORIA
Sygnalizator CH100

CH-100 to wielotonowy sygnalizaotr akustyczno-optyczny do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Konstrukcja zapewnia wysoki stopień ochrony na poziomie IP65. Możliwość wyboru spośród 39 tonów (za pomocą wbudowanego przełącznika). Zasilanie 24VDC.
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Sygnalizator SL




Sygnalizatory serii SL to ekonomiczne rozwiązanie głównie do zastosowań wewnętrznych (nie narażonych na warunki zewnętrzne).
Wersje sygnalizatorów:
SL-32 (12VDC) optyczno-akustyczny IP54
SL-32v24 (24VDC) optyczno-akustyczny IP54
SL-21 (12VDC) optyczno-akustyczny IP44
S-3 (12VDC) akustyczny IP54
LD-2 (12VDC) optyczny IP54
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.