System detekcji gazów dla stacji kontroli pojazdów (SKP)
oraz warsztatów pojazdów
Zarówno system detekcji gazów w stacji kontroli pojazdów jak i system detekcji gazów w warsztacie to obowiązkowie instalacje bezpieczeństwa wymagane przepiami. Ich rolą jest ochrona pracowników oraz samych obiektów przed skutkami zarówno emisji spalin jak i możliwego wycieku paliw. Przepisy precyzują główne paliwa gazowe LPG (Liquefied Petroleum Gas) oraz CNG (Compressed Natural Gas) lub LNG (Liquefied Natural Gas), przy czym CNG i LNG patrząc od strony detekcji to ta sama substancja czyli gaz ziemny. Stacja lub warsztat są niewielkimi pomieszczeniami więc wyciek paliwa gazowego ze zbiornika pojazdu może być poważnym zagrożeniem wybuchowym. Kolejnym gazem wymienionym w przepisach jest tlenek węgla (CO), który stanowi zagrożenie toksyczne. Tlenek węgla jest jednym ze składników spalin i ma silne właściwości trujące. Oprócz powyższych substancji wymienionych wprost w rozporządzeniu określającym obowiązkowe wyposażenie stacji kontroli pojazów są jeszcze inne, które mogą stanowić zagrożenie i które należy monitorować na podstawie pozostałych przepisów. Jeżeli stacja lub warsztat wykonuje prace z pojazdami zasilanymi wodorem (H2) to musi być odpowiedni system wykrywania i wentylacji. Z kolei pozostałe gazy toksyczne stanowiące zagrożenie to dwutlenek węgla (CO2) i dwutlenek azotu (NO2) będące składnikami spalin.
Należy pamiętać, że stacja kontroli pojazdów lub warsztat to miejsca szczególne. Przyjmowowane są nie tylko sprawne pojazdy i należy zakładać różne scenariusze i awarie. Jednocześnie SKP i warsztaty to miejsce pracy i jest to bardzo ważny szczegół. Wiele osób pomyśli, że skoro CO i LPG są obecne także w halach garażowych to można zastosować te same detektory także w systemie detekcji gazów w stacji kontroli pojazdów i warsztacie. Niestety nie jest to prawda ponieważ detektory do SKP i warsztatów muszą spełnić wymagania Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Dziennik Ustaw 2002r. Nr 218 poz. 1833, które określa dopuszczalane stężenia w miejscu pracy (NDS i NDSCh) a te są inne niż stężenia przewidziane dla garaży i tuneli. Dla miejsc pracy tlenek węgla wyznaczony jest na poziomie NDS 20ppm (średnia ważona - AV average value) oraz NDSCh 100ppm (średnia ważona - AV average value). NDSP nie jest wyznaczone. Dla CO2 NDS 0,5%v/v, NDSCh 1,5%v/v, natomiast dla NO2 NDS 0,36ppm, NDSCh 0,72ppm i są to także średnie ważone. Średnia ważona oznacza że detektor musi odpowiednio przeliczać stężenie w czasie aby załączać alarm. Nie może to być załączanie chwilowe (czyli natychmiast po osiągnięciu stężenia) tak jak to było w starych konstrukcjach.
Kolejną regulacją jest:
Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650 "Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy" (wraz ze zmianami)
"Par.97 pkt.1. Pomieszczenia przeznaczone do składowania lub stosowania materiałów niebezpiecznych pod względem pożarowym lub wybuchowym, oraz w których istnieje niebezpieczeństwo wydzielania się substancji trujących albo tworzących z powietrzem mieszaniny wybuchowe, powinny być wyposażone w:
1) urządzenia zapewniające sygnalizację o zagrożeniach;"
Jak widać ta regulacja obejmuje zarówno gazy toksyczne jak i wybuchowe co obejmuje detekcję ewnetualnych wycieków paliw gazowych nawet jeżeli nie są uwzględnione w wymagania dla stacji SKP (jak np. wodór).
Poniżej przygotowaliśmy materiały informacyjno-projektowe opisujące szczegółowo wymagania w zakresie systemu detekcji gazów dla stacji kontroli pojazdów i warsztatów.
Sprawdź powiązane przepisy w zakładce: REGULACJE PRAWNE W ZAKRESIE SYSTEMÓW DETEKCJI I DETEKTORÓW GAZÓW
Zagrożenia gazowe w halach garażowych:
- tlenek węgla (CO)
- propan-butan (LPG)
- metan (CNG)
- metan (LNG)
- wodór (H2)
- tlenek azotu (NO)
- ditlenek azotu (NO2)
- ditlenek węgla (CO2)
SYSTEMY DETEKCJI GAZÓW Z CENTRALĄ
Centrala Gas Controller 06 GC-06
Cyfrowa centrala Gas Controller 06 (GC06) jest nowoczesną jednostką sterującą systemu detekcji gazów MSR PolyGard2 stosowanego do ochrony gazowej obiektów różnego typu. Centrala przy kompaktowej konstrukcji (6 segmentów na szynę 35mm) zapewnia ogromne możliwości konfiguracyjne od małych 1 detektorowych systemów, aż do rozbudowanych systemów o wielu strefach. Połaczono komfort i prostotę użytkowania ze spełnieniem surowych norm bezpieczeństwa PN-EN 50271 (dla systemów wykorzystujących techniki cyfrowe), PN-EN 50545-1 (dla systemów detekcji w halach garażowych i tunelach) oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa przemysłowego SIL2.
Centrala GC06 oferuje standardową funkcjonalność jak i różne opcje dodatkowe w zależności od potrzeb danej instalacji i obiektu.
Standardowe wyposażenie obejmuje:
Obsługę do 96 detektorów cyfrowych PolyGard2 przy użyciu bezpiecznej komunikacji cyfrowej RS-485 oraz do 4 detektorów analogowych przy wykorzystaniu standardu analogowego 4-20mA.
Każdy podłączony detektor może wykrywać dowolny z ponad 50 dostępnych gazów lub dodatkowe detektory temperatury lub wilgotności (dostępne są także detektory 2- i 3-gazowe). Centrala zapewnia dla każdego detektora/gazu 4 prgramowalne progi alarmowe, które mogą uruchamiać dowolne 4 programowalne wyjścia stykowe. Progi alarmowe mogą być ustawiane na wzrost, spadek lub wzrost i spadek stężenia danego gazu, a dzięki prowadzonemu równolegle pomiarowi chwilowemu i średniej ważonej każdy próg może być ustawiony jako chwilowy - CV lub jako średnia ważona - AV. To ważny paramtr przy pomiarach gazów toksycznych dla których niskie wartości wymienione w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są podawane jako wartości średnie, a jednocześnie wysokich wartości podawanych jako chwilowe (np. NDSP), które nie powinny być przekraczane.
Programowalna struktura pozwala na dowolne dopasowanie poziomów alarmowych (progów) oraz uruchamianie dowolnych wyjść stykowych niezależnie od fizycznej lokalizacji urządzeń. Standardowo centrala wyposażona jest w 4 bezpotencjałowe wyjścia stykowe SPDT (COM/NO/NC) i wyjście stykowe awarii (COM/NC). Wyjścia można nie tylko przypisywać do detektorów, ale także programować ich funkcje (zasilone/niezasilone, statyczne/zmienne, resetowalne/z blokadą, czasowe itd.). Wyświetlacz LCD wyświetla pomiary poszczególnych detektorów (naprzemiennie), a status funkcji sygnalizowanych jest poprzez 4 diody LED (zasilanie, awaria, alarm 1, alarm 2). 6 przyciskowy panel centrali umożliwia poruszanie się po menu oraz podgląd wbudowanej pamięci zdarzeń. Cyfrowa komunikacja to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim zaawansowana autodiagnostyka dzięki, której nie trzeba już się domyślać jaka jest przyczyna awarii ponieważ system podaje kody błędów ułatwiając ewentualne czynności serwisowe. Zasilanie dopasowane do powszechnie stosowanych systemów automatyki 24VDC.
Dostępne opcje i rozszerzenia:
Możliwość obsługi do 32 detektorów analogowych (4-20mA) oraz 32 bezpotencjałowych wyjść stykowych (z użyciem modułów wejść/wyjść EP-06), sygnalizacja optyczna zaniku zasilania, moduł pamięci pomiarów z portem USB, wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU dla systemów nadzorczych typu BMS (Building Management System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), dostępna jest wersja do montażu na drzwiach rozdzielnicy oraz wersja z zasilaniem rezerwowym.
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Detektor PolyGard2
Detektor PolyGard2 to zaawansowane urządzenie wykrywająco-pomiarowe o prostej i przyjaznej budowie zarówno dla użytkownika jak i instalatora. Cyfrowy czujnik gazów PolyGard2 jest częścią systemu MSR PolyGard2 i może być wyposażony w maksymalnie 3 sensory gazów z ponad 50 dostępnych substancji (w tym tzw. sensory wyniesione czyli oddalone na przewodzie od samego detektora). Detektor oferowany jest w wersji podstawowej oraz z licznymi opcjami i dodatkowymi funkcjami.
Budowa detektora i montaż:
Konstrukcja detektora jest modułowa (obudowa, płyta główna i sensor) co umożliwia wymianę dowolnego elementu bez konieczności wymiany całego detektora. Instalatorzy z pewnością docenią liczne ułatwienia montażowe jak możliwość wyboru otworów pod dławnice i sensory co ułatwia montaż detektora w pionie lub poziomie i dopasowanie do obiektu. Wyjmowana płytka zapewnia łatwą pracę z obudową. Kolejne ułatwienia to dwuprzewodowe wkładki do dławnic umożliwiające wejście i wyjście przewodu jedną dławnicą, wtyczki kablowe umożliwiające podłączenie przewodu do wysokiej jakości zacisków śrubowych i możliwość jego podłączania w dowolnym momencie montażu. Możliwość modyfikacji ilości dławnic na obudowie to świetne rozwiązanie gdy potrzebujemy poprowadzić więcej przewodów, podłączamy wyjścia stykowe w detektorze lub inne elementy instalacji.
Cechy fizyczne:
Czujnik PolyGard2 charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne. Posiada stopień ochrony IP64. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowej osłony zwiększającej stopień ochrony do IP66. Obudowa wykonana z poliwęglanu posiada uszczelkę, a przewody są wprowadzane za pomocą uszczelniających się dokręcanych dławnic.
Sensory:
Detektor PolyGard2 może mieć wpięte 1, 2 lub 3 sensory. Wymienne sensory w technologii X-Change to kolejne istotne ułatwienie, które pozwala na bezproblemową eksploatację i obniża koszty utrzymania. Dostępne substancje są wyszczególnione w karcie katalogowej.
Parametry pomiarowe:
Każdy sensor posiada indywidualny adres i jego pomiar jest wyświetlany na centrali. Każdy pomiar może być wskazywany jako wartość bieżąca (CV - current value) oraz jako wartość średnia (AV - average value). Wartość średnia jest szczególnie przydatna przy pomiarach gazów toksycznych gdzie oddziaływanie na człowieka, a tym samym wartości przyjęte w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są wyrażane jako średnia ważona. Dla każdego sensora można ustawić 4 progi alarmowe w detektorze (progi mogą być ustawione dowolnie, na wartość chwilową lub na wartość średnią, w tym na spadek stężenia, na wzrost stężenia lub na oba przypadki np. dla detektorów tlenu).
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (czynniki chłodnicze - freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
Wybrane opcje dodatkowe:
- podłączenie maksymalnie trzech sensorów cyfrowych SC2
- możliwość zamontowania sensora cyfrowego SC2 w odległości do 15 metrów od płyty detektora np. dla obiektów wysokich hal produkcyjnych
- podłączenie maksymalnie jednego sensora SSAX1-1 (przeznaczony do pracy w 1 i 2 strefie zagrożenia wybuchem)
- możliwość zamontowania sensora SSAX1-1 w odległości do 5 metrów od płyty detektora np. zagłębienia i windy pojazdów (Parklift)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- IP 66 dzięki zastosowaniu nasadek SplashGuard dla sensorów cyfrowych SC2 i sensorów analogowych MC2 oraz sensorów SSAX1-1 przeznaczonych do pracy w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia wybuchem.
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Sensor wyniesiony PolyRange dla obiektów wysokich,
miejsc trudnodostępnych oraz stref czystych
(opcja)
Innowacyjna metoda PolyRange umożliwa zamontowanie sensorów cyfrowych SC2, analogowych MC2 lub sensora SSAX1-2 (EX) w odległości nawet do 15 metrów od detektora (wyjątek stanowi sensor podczerwony SSAX-1-2 IR oraz MPS, którego maksymalna odległość od detektora wynosi 5 metrów). Opcja sensora wyniesionego PolyRange jest szczególnie pożądana w pomieszczeniach wysokich, strefach czystych lub trudnodostępnych, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć lub stanowi to spory problem. Zastosowanie PolyRange znacząco ułatwia wykonywanie okresowych przeglądów oraz adjustacji z poziomu podłoża. Jest to rozwiązanie pozwalające na skrócenie czasochłonnego procesu dotarcia do sensora w celu wykonania prac oraz bardziej ekonomiczne niż standardowe metody w postaci wynajmu podnośników, alpinistów lub całkowitego przestoju prac.
SCHEMATY SYSTEMU DETEKCJI DLA STACJI KONTROLI POJAZDÓW I W WARSZTATÓW
Pracownicy warsztatu są przeszkoleni i umieją rozpoznać zagrożenie, a spaliny są zabezpieczane specjalnymi odciągami. Mogłoby się wydawać, że wypadek jest praktycznie niemożliwy. Jednak fakty są inne. Śmiertelny wypadek 2 mechaników spowodowany był ich niewiedzą i lekkomyślnością. Innym razem doświadczony pracownik ledwo zdążył się wydostać gdy spaliny wypełniały pomieszczenie, a powodem było zsunięcie się odciągu spalin z rury wydechowej czego nie zauważył. Ile razy zdarza się, że klient nie informuje o usterkach pojazdu, a samochód przez weekend czeka w warsztacie na naprawę z cieknącym zbiornikiem gazu?
System detekcji gazów dla stacji kontroli pojazdów i warsztatu pełni ważną rolę pozwalając zabezpieczyć ludzi i obiekt przed pomyłkami i awariami tak aby gorszy dzień mechanika nie skończył się wypadkiem. Główną rolą systemu jest usunięcie niebezpiecznego gazu z pomieszczenia co jest realizowane za pomocą wentylacji mechanicznej. Przy wykryciu przekroczenia poziomu alarmowego danego gazu system załącza odpowiednie wentylatory. Niestety czestym błędem jest porojektowanie 1 wentylatora niezależnie, który gaz zostanie wykryty. Tak też działały stare analogowe systemy, które załączały alarm jak zaalarmował którykolwiek detektor. Tymczasem każdy gaz ma inne właściwości, a głównie ciężar. To powoduje, że LPG będzie gromadził się przy podłożu, CNG przy suficie, a CO będzie się mieszał z powietrzem. Oznacza to, że wentylator umieszczony przy podłodze nie będzie skutecznie usuwał gromadzącego się pod sufitem CNG. System powienien więc rozpoznawać jaki gaz został wykryty oraz włączać odpowiednią wentylację, otwierając odpowiednie żaluzje nawiewu i włączać odpowiednią sygnalizację, aby obsługa mogła od razu zorientować się co jest przyczyną. Przyjmując 2 biegową wentylację oraz sygnalizację to daje wymóg jakiś 7-8 wyjść sterujących przy standardowej SKP. Dzisiaj można to zrobić łatwo i niedrogo za pomocą systemów cyfrowych MSR PolyGard2. Adresowalne detektory moga załączać dowolne wyjścia sterujące (stykowe), których łącznie moze być nawet 32 w jednym systemie. Dzięki elastycznej budowie systemu można jak z klocków układać pożądaną funkcjonalność. Można też wykorzystać detektory ze zmiennokolorowymi wyświetlaczami, które zmieniają kolor z zielonego na czerwony podczas alarmu. Od razu widać gdzie jest problem i który detektor zareagował. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w więszych obiektach, bazach transportowych czy wielostanowiskowych SKP. Jednocześnie takie obiekty mają z reguły systemy nadzoru BMS (Building Management System) i system musi zapewnić odpowiedni sygnał RS485 ModbusRTU aby móc przesłać wszystkie dane.
Zamieszczone dalej schematy powinny pomóc Państwu w doborze typowych rozwiązań, a w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań zapraszamy do bezpłatnych konsultacji projektowych.
DETEKTORY SAMODZIELNE
Samodzielny detektor gazów
PolyGard2 MSC2
Samodzielny detektor PolyGard2 MSC2 to rozwiązanie dedykowane do niewielkich pomieszczeń wymagających lokalnej detekcji gazów i sygnalizacji gdzie nie ma potrzeby stosowania rozbudowanego systemu z centralą. Detektor samodzielny oznacza urządzenie, które łączy w sobie funkcję detekcji i funkcję sterowania innymi urządzeniami (czyli nie potrzebuje dodatkowej centrali lub innych elementów aby działać i chronić pomieszczenie). Cyfrowy czujnik gazów MSC2 może także (opcjonalnie) być podłączony do większego adresowalnego systemu (MSR PolyGard2) lub może wysyłać informacje do systemów nadzoru budynku BMS - (Building Menagement System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Konstrukcja detektora umożliwia podłączenie do 3 sensorów gazów. W zależności od potrzeb możemy jednocześnie podłączyć maksymalnie 2 sensory cyfrowe SC2 (różne gazy) lub maksymalnie 3 sensory analogowe MC2. Instnieje również możliwość podłączenia maksymalnie 1 sensora SSAX1-2 (EX), który jest przeznaczony do pracy w drugiej strefie zagrożenia wybuchem. Każdy z wymienionych sensorów posiada tzw. opcję PolyRange. Opcja ta umożliwia podpięcie sensorów w miejscach trudno dostępnych nawet na odległość 15 metrów od detektora SSAX1-2 IR (EX) do 5 metrów. Przykładowo często spotykane rozwiązanie (sensor gazu lżejszego od powietrza pod sufitem, sensor tlenu wraz z modułem detektora na wysokości głowy człowieka i sensor gazu cięższego przy podłożu). Wielofunkcyjność detektora gazów MSC2 i możliwość dopasowania do wielu obiektów zapewniają liczne możliwości rozszerzeń i opcji.
Cechy montażowe i konstrukcja detektora:
MSC2 to kompaktowe urządzenie z wieloma ułatwieniami montażowymi. Elementem bazowym jest płyta główna, płyta czołowa (w wersji z wyświetlaczem) i obudowa. Demontowalna płyta główna umożliwia praktycznie dowolny montaż dławnic i sensorów zależnie od potrzeb na obiekcie. Płyta czołowa jest przytwierdzona na stałe do obudowy czołowej, ale cała obudowa czołowa także może być zdjęta co upraszcza montaż detektora. Drobne detale jak dławnice z wypełnieniem dla 2 przewodów, czy dobrej jakości zakręcane wtyczki są cechą charakterystyczną wszystkich konstrukcji MSR. Zróżnicowane wtyki dla poszczególnych podzespołów minimalizują ryzyko błędnego podłączenia elementów. Detektor może być wyposażony w wyjścia stykowe, które są zlokalizowane u góry (podobnie jak wejście zasilania) co ułatwia montaż nie wymuszając na instalatorze "obchodzenia" detektora przewodami i wpinania ich od dołu.
Właściwości fizyczne:
MSC2 jest nie tylko funkcjonalny, ale także charakteryzuje się wysoką odpornością o stopniu IP65. Stopień ochrony można opcjonalnie zwiększyć do IP66 stosując nasadkę SplashGuard lub IP69K w obudowie Water Jet Protection. Poliwęglanowa uszczelniona obudowa wraz ze skręcanymi dławnicami zapewniają wymaganą ochronę wnętrza.
Sensory:
Samodzielny detektor gazów MSC2 umożliwia podłączenie 1, 2 lub 3 sensorów zapewniając każdemu z nich indywidualny adres i wskazując ich pomiar naprzemiennie. Moduły sensoryczne wykonane są w technologii X-Change co oznacza, że są wpinane na wtyczkę i mogą być wymieniane samodzielnie przez użytkownika obniżając tym samym koszty eksploatacji i ułatwiając obsługę. Dostępne gazy i opary znajdują się w karcie katalogowej.
Możliwości pomiarowe:
Każdy z sensorów jest identyfikowalny i jego pomiar jest widoczny na wyświetlaczu detektora (naprzemiennie). Jednocześnie dla każdego sensora mogą być prowadzone równolegle 2 pomiary wartości bieżącej (CV - current value) oraz wartości średniej (AV - average value). Ma to szczególne znaczenie w detekcji gazów toksycznych, gdzie istotny jest czas ekspozycji (narażenia) na daną substancję. Wprost określają to obowiązujące regulacje prawne o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh), które podają toksyczne właściwości substancji właśnie jako funkcje średniej ważonej (czyli nie chwilowej bieżącej wartości). Każdy sensor może mieć przypisane dowolne 4 progi alarmowe co umożliwia adekwatne dopasowanie reakcji presonelu i urządzeń zabezpieczających (w starych systemach 2 progowych było to znacznie ograniczone do funkcji ostrzeżenie/alarm). Progi mogą być zaprogramowane na wartość chwilową lub na wartość średnią oraz na spadek lub na wzrost (lub na obie funkcje np. w magazynach gazów obojętnych i tlenu).
Funkcje sterownicze i alarmowe:
Detektor samodzielny pełni funkcję zarówno detektora jak i centrali, a więc musi dysponować odpowiednimi możliwościami sterowania. W MSC2 mamy szeroki wachlarz do wyboru. Wyjścia stykowe, wyjście analogowe 4-20mA, sygnalizacja optyczna, sygnalizacja optyczno-akustyczna wewnętrzna (do pomieszczeń), wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU lub DGC Bus dla systemów nadzorczych.
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (czynniki chłodnicze - freony)
- spełnia normę EN 50271, EN 50270 typ I, IEC/EN 61508-1-3, EN 45544-1, -3, EN 14624, EN 378, EN 50402 (2015)
- bezpieczeństwo zgodne z SIL2
- nie wymaga centrali
- zmiennokolorowy wyświetlacz LCD (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP65 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
- wyjścia sterownicze dla urządzeń zewnętrznych
Wybrane opcje dodatkowe:
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- sensor wyniesiony PolyRange
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- sygnalizator akustyczno-optyczny WAO
- stopień ochrony IP66 (nasadka SplashGuard) lub IP69K (obudowa Water Jet Protecion)
Przykładowe zastosowania opcji PolyRange:
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
AKCESORIA
Sygnalizator CH100
CH-100 to wielotonowy sygnalizaotr akustyczno-optyczny do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Konstrukcja zapewnia wysoki stopień ochrony na poziomie IP65. Możliwość wyboru spośród 39 tonów (za pomocą wbudowanego przełącznika). Zasilanie 24VDC.
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Sygnalizator SL
Sygnalizatory serii SL to ekonomiczne rozwiązanie głównie do zastosowań wewnętrznych (nie narażonych na warunki zewnętrzne).
Wersje sygnalizatorów:
SL-32 (12VDC) optyczno-akustyczny IP54
SL-32v24 (24VDC) optyczno-akustyczny IP54
SL-21 (12VDC) optyczno-akustyczny IP44
S-3 (12VDC) akustyczny IP54
LD-2 (12VDC) optyczny IP54
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.