P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW
Zawsze gotowe do pracy detektory nie wymagające kalibracji okresowej i ładowania baterii.

Detektory nie wymagające kalibracji okresowej ani serwisu

Multi Gas Clip Simple detektor wielogazowy nie wymagający kalibracji.

Detektory gazów nie wymagające kalibracji okresowej ani ładowania baterii doskonale sprawdzają wszędzie tam gdzie kluczowa jest gotowość do pracy, utrudniony dostęp do serwisu, a także wygoda użytkowania. Detektory nie wymagające kalibracji cenione są przez służby ratownicze (ratowników medycznych lub strażaków) ze względu na ciągłą gotowość do pracy. Brak konieczności wykonywania okresowego serwisu sprawdza się na statkach, platformach, w jednostkach ratowniczych czy służbach komunalnych gdzie trzeba zebrać detektory z terenu i przewidzieć zastępcze na czas czynności serwisowych. Wygoda takiego rozwiązania oraz koszty porównywalne do tradycyjnych detektorów sprawiają, że coraz częściej także firmy sięgają po detektory nie wymagające kalibracji.

Detektor nie wymagający kalibracji - jak to działa?

Starsze technologicznie detektory wymagają kalibracji co 6 miesięcy. Jest to spowodowane używaniem w nich sensorów katalitycznych, które działają na zasadzie reakcji spalania gazu na powłoce katalitycznej. Taka reakcja powoduje zużycie powłoki co zmienia właściwości pomiarowe detektora określane jako rozkalibrowanie. Kalibracja wykonywana przez serwis lub automatyczne stacje dokujące to ustawianie detektora tak aby prawidłowo wskazywał stężenie gazu dla tych zmienionych właściwości pomiarowych. W detektorach nie wymagających kalibracji okresowej zastosowano sensory podczerwone najnowszej generacji, których zasada działania opiera się na wysyłaniu i odbieraniu światła podczerwonego. Gaz trafiający do sensora pochłania część tego światła. Nie zachodzi tu żadna reakcja chemiczna więc taki sensor długo utrzymuje prawidłowe warości pomiarowe. Dodatkowym pozytywnym efektem ubocznym tej technologii jest fakt, że sensor podczerwony zużywa znacznie mniej prądu przez co detektor nie wymaga ładowania baterii przez długi okres. Jednocześnie w odróżnieniu do technologii katalitycznej, technologia absorpcji podczerwieni nie wymaga tlenu do pomiaru co powoduje, że detektora można bezpiecznie używać w środowiskach beztlenowych (studniach, zbiornikach i przestrzeniach zamkniętych gdzie pozbawiona tlenu atmosfera powoduje, że stara technologia katalityczna daje błędne odczyty).

Detektor nie wymagający kalibracji - czas życia detektorów

Dostępne są detektory 2 letnie dla 1 lub 4 gazów i 3 letnie dla 4 gazów.

Detektor nie wymagający kalibracji - czy to się opłaca?

Tak. Aby porównać użytkowanie klasycznego i nie wymagającego kalibracji detektora należy policzyć całość kosztów eksploatacji. W klasycznych detektorach oprócz półrocznej kalibracji (kosztu przygotowania sprzętu, zapenienia zastępczego, transportu, kalibracji i transportu zwrotnego) musimy po pewnym czasie wymienić sensory (najczęściej tlen - 2 lata, gazy toksyczne i wybuchowe - 3-4 lata). Do tego dochodzą pomniejsze koszty filtrów lub elmentów eksploatacyjnych. Po podliczeniu okazuje się, że bilans finansowy jest ten sam lub z korzyścią dla detektorów nie wymagających kalibracji (zależnie od wersji). Jednak weźmy jeszcze pod uwagę, że w klasycznym mierniku po 3 latach mamy coraz starszy miernik po gwarancji, który coraz częściej wymaga coraz kosztowniejszych napraw (po 5-6 latach całkowitej wymiany), a kupując detektor nie wymagający kalibracji dysponujemy ciągle nowym sprzętem, a do tego nie zastanawiamy sie kiedy trzeba zrobić serwis, nie musimy delegować kogoś do organizacji i pilnowania terminów, tylko wygodnie użytkujemy sprzęt kiedy zachodzi taka potrzeba. Przykładowe wyliczenia kosztów eksploatacji znajdują się w karatch katalogowych poszczególnych detektorów.

Detektor nie wymagający kalibracji - czy spełnia wymogi?

Oczywiście. Detektor nie wymagający kalibracji spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa tak jak klasyczne detektory. Posiada fabryczny atest kalibracyjny (tzw. pierwotny), atest do prac w strefie zagrożenia wybuchem (ATEX) oraz wysoki stopień ochrony IP67 lub nawet IP68 co zapewnia wytrzymałość na bardzo wysokim poziomie.

Najczęstsze przykładowe zagrożenia gazowe:
- gazy toksyczne CO, H2S, wybuchowe CH4, ubytek i nadmiar tlenu O2


Detektory nie wymagające kalibracji i ładowania - modele


Single Gas Clip detektor.

Detektor Single Gas Clip


Detektor Single Gas Clip z przodu   Detektor Single Gas Clip z lewej   Detektor Single Gas Clip z prawej   Detektor Single Gas Clip z boku   Detektor Single Gas Clip z tyłu

Single Gas Clip to jednogazowy detektor tlenku węgla (CO), siarkowodoru (H2S) lub tlenu (O2) w zalezności od wybranej wersji. Detektor SGC nie wymaga kalibracji okresowej ani ładowania baterii w trakcie całego okresu eksploatacji (życia), który wynosi ok. 2 lat. To unikatowa i bardzo przydatna cecha szczególnie dla wszystkich służb pozostających w gotowości (np. pogotowie ratunkowe, straż pożarna), użytkowników, dla których wysyłka do serwisu stanowi znaczny problem (np. obsługa statków), ale także dla pozostałych użytkowników, którzy dzięki temu mogą zredukować koszty oraz uniknąć problemów związanych z okresowym serwisem i kalibracją, a nawet trzymaniem ładowarek i zapewnieniem miejsca ładowania.

Oczywiście ważnym czynnikiem są koszty. Miernik SGC także tutaj posiada przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami ponieważ nie ma kosztu serwisu, kalibracji, wymiany baterii ani transportu co po podliczeniu całości kosztów jest korzystniejsze, a do tego zyskujemy wygodę użytkowania.


Własciwości pomiarowe detektora:
CO (tlenek węgla) - zakres 0-300ppm, rodzielczość 1ppm
H2S (siarkowodór) - zakres 0-100ppm, rozdzielczość 0,1ppm
O2 (tlen) - zakres 0-30%v/v, rozdzielczość 0,1%v/v

Funkcje detektora:
Sygnalizacja stanów alarmowych akustyczna (95dB), optyczna i wibracyjna. Urządzenie sygnalizuje alarmy Low, High, OL (przekroczenie zakresu), Err (uszkodzenie sensora), EOL (End of Life - koniec czasu eksploatacji). Czytelny alfanumeryczny wyświetlacz LCD o szerokim kącie widzenia. Miernik posiada wbudowaną pamięć ostatnich 25 zdarzeń oraz możliwość zaprogramowania identyfikatora użytkownika. W trakcie eksploatacji miernik wskazuje pozostały czas eksploatacji oraz powiadamia użytkownika przed jego końcem.

Cechy konstrukcyjne:
Wytrzymałość i odporność to ważny aspekt urządzeń przenośnych. Single Gas Clip posiada stopień ochrony IP67 (wodoodporny). Jednocześnie miernik charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i niską wagę co ułatwia jego codzienne użytkowanie. Menu urządzenia dostępne jest za pomocą jednego przycisku. Solidne mocowanie zapewnia klips ze stali nierdzewnej wraz z uchem umożliwiającym zawieszenie do oporządzenia lub na smyczy. Specjalna membrana stanowi osłonę sensora przed zanieczyszczeniami i wodą. Obudowa detektora wykonana jest w sposób zapewniający pewny chwyt nawet w rękawicach.

Wersje miernika:
Single Gas Clip CO (SGC-C) - tlenek węgla
Single Gas Clip H2S (SGC-H) - siarkowodór
Single Gas Clip O2 (SGC-O) - tlen

Typowe zastosowania:
Mierniki Single Gas Clip znajdują zastosowanie w różnych branżach. Używane są m.in. przez karetki pogotowia (ratownictwo medyczne), straż pożarną, służby mundurowe, załogi statków, obsługę obiektów morskich, pracowników służb komunalnych, firm wodociągowo-kanalizacyjnych, firm telekomunikacyjnych, służby BHP i ochrony przeciwpożarowej, inspektorów oraz osoby pełniące funkcje nadzorcze, inżynierów utrzymania ruchu. Urządzenia te znajdziemy także u pracowników na parkingach podziemnych i tunelach (CO), pilotów małych samolotów i śmigłowców (CO), pracowników służby zdrowia, komór hiperbarycznych, przechowalni materiałów genetycznych (O2), pracowników zakładów chemicznych i petrochemicznych (H2S), pracowników na halach z pojazdami spalinowymi (CO).

Wybrane acesoria:
- zewnętrzna elektryczna pompka zasysająca (do przestrzeni zamkniętych)
- walizkowa stacja dokująca
- naścienna stacja dokująca

Detektor Single Gas Clip zewnętrzna pompka zasysająca.  Detektor Single Gas Clip walizkowa stacja dukująca.  Detektor Single Gas Clip naścienna stacja dukująca. 

Unikatowe cechy detektora:
2 lata pracy
Nie wymaga kalibracji okresowej, ani ładowania
Pamięć zdarzeń
Możliwość ustawienia indywidualnego identyfikatora użytkownika
Indywidualny atest kalibracyjny

Dokumenty i certyfikaty:
   Single Gas Clip znak CE   Single Gas Clip znak Ex  
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.Multi Gas Clip Simple przenośny detektor gazów.

Detektor Multi Gas Clip Simple


Detektor Multi Gas Clip Simple z przodu   Detektor Multi Gas Clip Simple z tyłu

Detektor umożliwiający pomiar 4 gazów jednocześnie LEL (gazy wybuchowe),CO (tlenek węgla), H2S (siarkowodór), O2 (tlen). MGC Simple nie wymaga kalibracji okresowej, ani ładowania baterii w trakcie całego okresu eksploatacji: 3 lata wersja Simple+ lub 2 lata wersja Simple. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego sensora podczerwonego (IR), który jest odporny na przekroczenia zakresu pomiarowego lub zatrucia i w odróźnieniu od tradycyjnych technologii może pracować przez cały ten okres bez konieczności kalibracji okresowej. Jednocześnie jego zużycie prądu jest tak niewielkie, że możliwa jest eskploatacja detektora bez konieczności jego ładowania. Technologia podczerwona, w odróżnieniu od katalitycznej nie wymaga także tlenu do pomiaru co ma znaczenie w miejscach gdzie tlen może zostać wyparty przez inne gazy.

Brak konieczności ładowania i kalibracji okresowej to ogromna zaleta dla branż, które potrzebują ciągłej gotowości urządzenia i gdzie konieczność okresowego serwisu może być utrudnieniem. Tym samym tego typu mierniki znajdują zastosowanie w jednostkach ratowniczych straży pożarnej, straży zakładowych, długotrwałych pracach terenowych, statkach i jednostkach morskich. Co istotne takie rozwiązanie jest również uzasadnione ekonomicznie. Tradycyjne mierniki wymagją okresowego serwisu, kalibracji, wymiany sensorów, filtrów, baterii lub innych elementów, kosztów transportu itd. W ujęciu wieloletnim okazuje się, że te koszty są dość wysokie, a realny czas eksploatacji miernika rzadko kiedy przekracza 5 lat, a nawet jeżeli to użytkowanie miernika starszego niż 5 lat przestaje być bezpieczne. Jednocześnie poświęcamy czas pracowników potrzebny na organizację serwisu, a w trakcie jego trwania nie dysponujemy urządzeniem co utrudnia organizację pracy, musimy dbać nawet o takie drobiazgi jak miejsce ładowania mierników. Gdy to wszystko weźmiemy pod uwagę to okazuje się, że miernik Multi Gas Clip Simple jest nie tylko tańszy, ale przede wszystkim nie wymaga obsługi i umożliwia skupienie pracowników lub ratowników na ich zadaniu, a nie obsłudze sprzętu. Jednocześnie do dyspozycji mamy zawsze pewny i stosunkowo nowy sprzęt.

Własciwości pomiarowe detektora:
CO (tlenek węgla) - zakres 0-500ppm, rodzielczość 1ppm
H2S (siarkowodór) - zakres 0-100ppm, rozdzielczość 0,1ppm
O2 (tlen) - zakres 0-30%v/v, rozdzielczość 0,1%v/v
LEL (gazy wybuchowe) - zakres 0-100%LEL (DGW), rozdzielczość 0,1% LEL (DGW)

Funkcje detektora:
Sygnalizacja optyczna, akustyczna (95dB) i wibracyjna. Podświetlany duży wyświetlacz z dużymi cyframi dla dobrej widoczności przy braku światła. Wiele funkcji alarmów m.in. STEL, TWA, Low, High, Multi, OL (przekroczenie zakresu), Sensor Error (uszkodzenie sensora), sygnalizacja czasu pracy na baterii wraz powiadomieniami przy zbliżającym się końcu eksploatacji. Wbudowana pamieć na 25 zdarzeń oraz 2 miesiące danych pomiarowych. Indywidualny identyfikator użytkownika.

Cechy konstrukcyjne:
Odporność to jeden z najważniejszych parametrów dlatego MGC Simple posiada stopień IP68 (wodoodporny). Menu jest obsługiwane 1-przyciskiem nawet w rękawicach roboczych, a komora sensorów osłonięta jest specjalną membraną. Wygodny i pewny chwyt obudowy oraz mocowanie do ubioru za pomocą wytrzymałego klipsa "krokodylkowego" z opcjonalym uchem do zawieszenia to ważne cechy pozwalające na wygodną pracę z urządzeniem.

Wersje miernika:
Multi Gas Clip Simple - 2 letni
Multi Gas Clip Simple+ - 3 letni

Typowe zastosowania:
Głównymi użytkownikami detektorów Multi Gas Clip Simple są strażacy, ratownicy, służby mundurowe, załogi statków, obsługa obiektów morskich, pracownicy służb komunalnych i firm wodno-kanalizacyjnych, telekomunikacji, zakładów pertrochemicznych, zakładów chemicznych, służby BHP, służby zabezpieczenia przeciwpożarowego, inspektorzy.

Wybrane acesoria:
- zewnętrzna elektryczna pompka zasysająca (do przestrzeni zamkniętych)
- walizkowa stacja dokująca
- naścienna stacja dokująca

Detektor Multi Gas Clip Simple zewnętrzna pompka zasysająca.  Detektor Multi Gas Clip Simple walizkowa stacja dukująca.  Detektor Multi Gas Clip Simple naścienna stacja dukująca. 

Unikatowe cechy detektora:
3 lata pracy - wersja Simple+
2 lata pracy - wersja Simple
Nie wymaga kalibracji okresowej, ani ładowania
Podczerwony sensor gazów wybuchowych (IR) odporny na zatrucia lub przekroczenia zakresu
Pamięć zdarzeń i pomiarów
Możliwość ustawienia indywidualnego identyfikatora użytkownika
Indywidualny atest kalibracyjny

Dokumenty i certyfikaty:
   Multi Gas Clip Simple znak CE   Multi Gas Clip Simple znak Ex  
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.