P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW




Detektor wycieków gazu. Lokalizator, wykrywacz nieszczelności instalacji gazowej.

Lokalizatory wycieków instalacji gazowych

Lokalizatory wycieków instalacji gazowych.

Lokalizator wycieków instalacji gazowych to narzędzie, które umożliwia znajdowanie uszkodzeń i rozszczelnień instalacji gazowej w łatwy i szybki sposób. W odróżnieniu od środków pianotwórczych czy wody z płynem do naczyń nie wymaga nakładania czegokolwiek na instalację i jej późniejszego czyszczenia. Detektory wycieków gazu posiadają najczęściej elastyczną sondę, na końcu której znajduje się sensor. Przesuwając końcówką sondy wzdłuż potencjalnych miejsc wycieku możemy dość łatwo zlokalizować miejsce ulatniania się gazu za pomocą orientacyjnej skali, której zadaniem jest przybliżyć potencjalne miejsce nieszczelności.

Detektor wycieków - parametry i zakres

Lokalizatory wycieków gazu nie są sprzętem pomiarowym. Ich funkcją nie są pomiary tylko wskazanie nieszczelności. Skale diodowe znajdujące się na tych urządzeniach są przybliżone i w większości dają tylko orientacyjne wyniki, które mają nakierować użytkownika na uszkodzone miejsce.

Oczywiście istnieją na rynku urządzenia, które łączą w sobie różne funkcje i możliwości. Tym samym wykrywacze z funkcją pomiarową będą już wymagały procedur odpowiednich dla urządzeń pomiarowych co często oznacza adekwatne koszty.

Dostępne są różne czułości lokalizatorów gazu, od bardzo czułych rzędu 50ppm (0,005%), które mogą reagować na nasączone pakuły do reagujących dopiero powyżej 10%DGW CH4 (0,44% - 4400ppm). Wybierając czułe urządzenie jesteśmy pewniejsi szczelności instalacji, ale może ono reagować na różne "śmieci" w powietrzu więc powinniśmy mieć możliwość regulacji czułości, aby w takich warunkach móc dokonać oceny szczelności instalacji. Ciekawym rozwiązaniem od wielu lat jest możliwość płynnej regulacji czułości (pokrętłem z potencjometrem), która umożliwia ustawienie maksymalnej możliwej czułości dla danej instalacji.

W przeciwieństwie do urządzeń pomiarowych w lokalizatorach wycieków gazu, zakres pomiarowy nie odgrywa tak istotnej roli ponieważ ich zadaniem jest zlokalizowanie miejsca usterki. Stąd wykrywacze z funkcją miernika nie są najlepszym rozwiązaniem ponieważ w urządzeniach pomiarowych nie należy przekraczać zakresu pomiarowego (czyli powinien on być wysoki), a z kolei wysoki zakres oznacza słabą czułość i duży błąd pomiarowy co może utrudniać lokalizacją małych wycieków. Tym samym dedykowany detektor wycieków o dobrych parametrach będzie raczej lepszym wyborem niż wielofunkcyjne urządzenie.

Detektor wycieków - przegląd techniczny, kalibracja czy legalizacja?

Detektory wycieków gazu nie podlegają pod obowiązujące przepisy o legalizacji i tym samym nie wydaje się dla nich świadectw legalizacji. Ponadto legalizacji dokonują wyłącznie uprawnione jednostki, a wydanie dokumentu opisanego jako "legalizacja" bez wymaganych uprawnień może mieć swoje konsekwencje. Kalibracji z kolei podlegają głównie przyrządy pomiarowe, które mogą wskazywać wartości, a jak wspominaliśmy lokalizatory nieszczelności nie służą do pomiarów tylko do wskazania miejsca wycieku. Producenci zalecają przeglądy techniczne urządzeń do wykrywania wycieków, które polegają na sprawdzeniu prawidłowości działania urządzenia i jego parametrów. Najczęściej zalecana są one raz na rok.

Warto wspomnieć, że obowiązujące przepisy nie wymagają wykonywania przeglądów technicznych lokalizatorów wycieków, ani ich używania do wykonywania przeglądów instalacji gazowych, natomiast zleceniodawca zawierając umowę z wykonawcą ma prawo określić wymogi w zakresie zakresu przeglądu instalacji gazowej oraz przyrządów, które mają zostać użyte (nie powienien jednak wymagać np. "legalizacji").

Detektor wycieków - użytkowanie

Używanie lokalizatora wycieków instalacji gazowych wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Urządzenia te mają liczne ograniczenia i nie są doskonałe pomimo marketingowych zapewnień producentów. Powinny być włączane w czystym powietrzu i należy odczekać wymagany okres czasu zanim zaczniemy ich używać. Im dłużej urządzenie nie było używane tym dłuższy czas powinno być włączone zanim zaczniemy z niego korzystać. Podczas pracy detektory wycieków muszą także mieć czas zanim zareagują. Chcemy wykonać przegląd jak najszybciej, ale to nie wyścigi. Tym samym przesuwanie końcówki sondy wzdłuż potencjalnych miejsc wycieków powinno być realizowane w umiarkowanym tempie z uwzględnieniem kształtu i róznych trudniej dostępnych miejsc. Wyższa czułość pomaga w takim wypadku w wykryciu wycieku zlokalizowanego np. od strony sciany, a płynna regulacja czułości ułatwia znalezienie miejsca gdy tło gazowe (czyli obecność gazu wokół miejsca wycieku) przeszkadza uruchamiając kolejne stopnie alarmu.

Wiele osób nachodzi chęć oceny wielkości wycieku i szukania przyrządu, który to określi. Niestety podstawowym problemem jest fakt, że urządzenie reaguje na stężenie gazu (ilość cząsteczek), a to zależy m.in. od ciśnienia gazu w instalacji, odległości od nieszczelności, ukierunkowania strumienia gazu czy nawet czasu trwania wycieku i przepływu powietrza wokół. Tym samym ocenę wielkości wycieku lepiej jest określić poprzez obliczenie objętości gazu w rurociągu i spadku ciśnienia po zamknięciu jego dopływu.

Detektor wycieków - wybór urządzenia

Nie ma jedynego słusznego wyboru, ale warto zwrócić uwagą przede wszystkim na producenta. Unikajmy detektorów sprzedawanych przez producentów wszystkiego. Wytwórca narzędzi, elektronarzędzi, mierników właściwości elektrycznych, pirometrów czy osprzętu dla wielu branż nie jest najczęściej wyspecjalizowany w produkcji urządzeń do detekcji gazu. Pół biedy kiedy firmowany prze niego detektor jest wykonywany przez renomowaną firmę, ale częściej to po prostu azjatycki sprzęt z markową naklejką. Niestety już dawno cięzko ocenić jakość urządzenia przez pryzmat ceny ponieważ wiele "drogich" produktów wcale nie jest dobrych jakościowo. Pewne jest to, że w urządzeniach poniżej 1000zł ciężko znaleźć dobry produkt na wiele lat.

Warto więc wybierać tych producentów, którzy specjalizują się w detekcji i wykrywaniu gazów, a także zwrócić uwagę jaki sensor jest zastosowany w urządzeniu (niestety droga do miniaturyzacji mocno odbiła się na wytrzymałości niektórych sensorów. Warty polecenia jest sensor TGS813 stosowany w niektórych modelach.). Jednocześnie warto pytać o koszty okresowego przeglądu oraz sensora.

W pracy terenowej łatwiej jest także operować urządzeniem zasilanym bateriami niż akumulatorem (zawsze można je mieć w zapasie, a w ładowanie w trakcie pracy nie zawsze jest możliwe).

Lokalizatory wycieków gazu - modele


Wykrywacz nieszczelności Ridgid Micro CD-100.

Wykrywacz Ridgid Micro CD-100


Wykrywacz nieszczelności Ridgid Micro CD-100.   Lokalizator nieszczelności Ridgid Micro CD-100.   Detektor wycieków Micro CD-100.

Przeznaczenie: wykrywanie wycieków instalacji gazu ziemnego i gazu płynnego.

Wykrywacz wycieków gazów palnych. Wykrywa gaz ziemny, gaz płynny (propan-butan), wodór, amoniak. Wyskalowane dwa zakresy poziomu wycieku gazu, elastyczny wysięgnik pomiarowy, automatyczne zerowanie. Trwała i ergonomiczna obudowa, instrukcja w języku polskim. W komplecie baterie. Na życzenie przy zakupie wydajemy certyfikat sprawdzenia urządzenia.






Dokumenty i certyfikaty:
   Micro CD-100 znak CE
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.



Wykrywacz nieszczelności Bacharach Leakator-10.

Wykrywacz Bacharach Leakator-10


Wykrywacz nieszczelności Bacharach Leakator-10.

Przeznaczenie: wykrywanie wycieków instalacji gazu ziemnego, gazu płynnego oraz innych gazów palnych.
Niezawodny, profesjonalny detektor nieszczelności instalacji gazowych światowego lidera, firmy Bacharach. Detektor dyfuzyjny gazów palnych i wybuchowych na poziomie 50ppm. W szybki, łatwy i bezpieczny sposób można dzięki temu urządzeniu zlokalizować nawet najmniejsze źródło nieszczelności.

Wykrywane gazy:
- aceton
- acetylen
- benzen
- butan
- etanol
- opary paliw
- heksan
- wodór
- opary rozpuszczalników
- metan
- propan

Dokumenty i certyfikaty:
   Bacharach Leakator-10 znak CE
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.