P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW
Przenośne mierniki gazów toksycznych, wybuchowych i tlenu.

Przenośne mierniki gazów


Wiele prac i lokalizacji wymusza używanie przenośnych mierników gazów i urządzeń detekcyjnych. Zastosowanie rozwiązań stacjonarnych w wielu miejscach jest niemożliwe lub nieekonomiczne, a jednocześnie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rejonu prac i osób w nim przebywających. Współczesne przenośne mierniki gazów nie tylko mogą być dopasowane do każdego rodzaju pracy czy akcji ratowniczej, ale pełnią znacznie szersze funkcje niż tylko pomiary. Najprostsze mierniki gazów wskazują i alarmują gdy stężenie przekracza wyznaczone progi alarmowe. Często jednak to nie wystarcza ponieważ zapewnia tylko lokalną informację dla użytkownika, który może już nie być w stanie zareagować. Najnowsze mierniki gazów umożliwiają nadzór i komunikację on-line co w połączeniu z alarmami braku ruchu czy upadku, a także funkcją alarmowania SOS daje realne wsparcie i poczucie bezpieczeństwa każdemu użytkownikowi. W wielu miejscach przenośne osobiste mierniki gazów nie są najwygodniejszym rozwiązaniem (np. prace w rejonie awarii, prace tymczasowe czy zabezpieczanie terenu katastrofy). Wykorzystuje się tu strefowe mierniki gazów czyli bezprzewodowe stacjonarne urządzenia ustawiane na czas prac, monitorujące teren i przesyłające dane on-line personelowi nadzorującemu.

Oczywiście do różnych zadań używa się różnych mierników gazów wskazujących jeden lub wiele gazów jednocześnie, wyposażonych w układy zasysające do pomiarów przed wejściem do pomieszczeń lub kanałów czy nowoczesnych mierników gazów, których nie trzeba kalibrować sprawdzających się w służbach ratowniczych lub na statkach i obiektach morskich gdzie sprzęt musi być zawsze gotowy do pracy. Same parametry mierników gazów mają także znaczenie i obecnie certyfikat do stref zagrożenia wybuchem lub wodoodporność IP67 to podstawowe wymogi. Nie zawsze jednak im więcej tym lepiej. Na rynku oferowane są mierniki gazów o różnych parametrach pomiarowych. Z jednej strony pożądana jest wysoka dokładność i rozdzielczość, a z drugiej jak największy zakres pomiarowy. Niestety im większy zakres tym większy błąd pomiarowy. Stąd miernik gazów powinien być odpowiednio dobrany (przykładowo dla ochrony osobistej i pomiaru tlenku węgla gdzie NDS wynosi ok.20ppm odpowiedni będzie zakres 0-300ppm lub 0-500ppm, natomiast zakres 0-1000ppm przy błędzie 3% oznacza błąd na poziomie 30ppm co uniemożliwia prawidłowe wskazanie NDS).

Innym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego typu sensora, tak aby miernik gazów dokonywał wiarygodnych pomiarów. Przykładowo do studzienek i przestrzeni zamkniętych nieodpowiedni jest sensor katalityczny, a należy używać odpornego na przekroczenia i nie wymagającego tlenu do pomiaru sensora podczerwonego. W przypadku różnych gazów wybuchowych i ich mieszanin stosuje się sensor MPS pozwalający na ich rozróżnienie i rzeczywisty pomiar "wybuchowości".


Przenośne mierniki gazów - kategorie