Przenośne mierniki gazów
Wiele prac i lokalizacji wymusza używanie przenośnych mierników gazów i urządzeń detekcyjnych. Zastosowanie rozwiązań stacjonarnych w wielu miejscach jest niemożliwe lub nieekonomiczne, a jednocześnie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rejonu prac i osób w nim przebywających. Współczesne przenośne mierniki gazów nie tylko mogą być dopasowane do każdego rodzaju pracy czy akcji ratowniczej, ale pełnią znacznie szersze funkcje niż tylko pomiary. Najprostsze mierniki gazów wskazują i alarmują gdy stężenie przekracza wyznaczone progi alarmowe. Często jednak to nie wystarcza ponieważ zapewnia tylko lokalną informację dla użytkownika, który może już nie być w stanie zareagować. Najnowsze mierniki gazów umożliwiają nadzór i komunikację on-line co w połączeniu z alarmami braku ruchu czy upadku, a także funkcją alarmowania SOS daje realne wsparcie i poczucie bezpieczeństwa każdemu użytkownikowi. W wielu miejscach przenośne osobiste mierniki gazów nie są najwygodniejszym rozwiązaniem (np. prace w rejonie awarii, prace tymczasowe czy zabezpieczanie terenu katastrofy). Wykorzystuje się tu strefowe mierniki gazów czyli bezprzewodowe stacjonarne urządzenia ustawiane na czas prac, monitorujące teren i przesyłające dane on-line personelowi nadzorującemu.
Oczywiście do różnych zadań używa się różnych mierników gazów wskazujących jeden lub wiele gazów jednocześnie, wyposażonych w układy zasysające do pomiarów przed wejściem do pomieszczeń lub kanałów czy nowoczesnych mierników gazów, których nie trzeba kalibrować sprawdzających się w służbach ratowniczych lub na statkach i obiektach morskich gdzie sprzęt musi być zawsze gotowy do pracy. Same parametry mierników gazów mają także znaczenie i obecnie certyfikat do stref zagrożenia wybuchem lub wodoodporność IP67 to podstawowe wymogi. Nie zawsze jednak im więcej tym lepiej. Na rynku oferowane są mierniki gazów o różnych parametrach pomiarowych. Z jednej strony pożądana jest wysoka dokładność i rozdzielczość, a z drugiej jak największy zakres pomiarowy. Niestety im większy zakres tym większy błąd pomiarowy. Stąd miernik gazów powinien być odpowiednio dobrany (przykładowo dla ochrony osobistej i pomiaru tlenku węgla gdzie NDS wynosi ok.20ppm odpowiedni będzie zakres 0-300ppm lub 0-500ppm, natomiast zakres 0-1000ppm przy błędzie 3% oznacza błąd na poziomie 30ppm co uniemożliwia prawidłowe wskazanie NDS).
Innym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego typu sensora, tak aby miernik gazów dokonywał wiarygodnych pomiarów. Przykładowo do studzienek i przestrzeni zamkniętych nieodpowiedni jest sensor katalityczny, a należy używać odpornego na przekroczenia i nie wymagającego tlenu do pomiaru sensora podczerwonego. W przypadku różnych gazów wybuchowych i ich mieszanin stosuje się sensor MPS pozwalający na ich rozróżnienie i rzeczywisty pomiar "wybuchowości".