P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW
Przeglądy techniczne systemów wentylacji mechanicznej. Serwis wentylatorów, układów wentylacyjnych i automatyki sterującej.

Przeglądy techniczne systemów wentylacji mechanicznej
Serwis wentylatorów i układów wentylacyjnych


Serwis systemów wentylacji mechanicznej. Przeglądy techniczne wentylatorów.

Regularny serwis systemów wentylacji mechanicznej ma duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa obiektu jak i dla komfortu jego użytkowania. Wentylacja mechaniczna kanałowa, strumieniowa czy hybrydowa ma za zadanie wymianę powietrza wszędzie tam gdzie naturalne ruchy powietrza tzw. wentylacji grawitacyjnej nie byłyby wystarczające. Jedną z ważniejszych ról wentylacji mechanicznej jest zabezpieczenie przed skutkami nadmiarowych stężeń gazów toksycznych lub wybuchowych. Wentylacja mechaniczna jest głównym zabezpieczeniem załączanym po wykryciu wysokiego stężenia przez system detekcji gazów. Oznacza to, że układ wentylacji mechanicznej musi być w pełni gotowy do nagłego podjęcia pracy. Tym samym przeglądy techniczne wentylacji mechanicznej i bieżący serwis wentylatorów to czynności pozwalające na wczesne wykrycie usterek i utrzymanie urządzeń w gotowości do awaryjnej wymiany powietrza i zabezpieczenia obiektu lub użytkowników. Warto tu wspomnieć, że wentylacja mechniczna współpracujaca z systemem detekcji gazów wybuchowych usuwająca gazy palne stanowi element zabezpieczenia przed wybuchem co ma swoją definicję i konsekwencje w kontekście przepisów ochrony przeciwpożarowej.

Inną rolą bytowej wentylacji mechanicznej jest zabezpieczenie obiektu w kontekście wilgoci. Ten często niedoceniany aspekt może być bardzo kosztowny. Optymalna wilgotność powietrza dla człowieka to przedział między 35%-60%. Pomieszczenia zamknięte są narażone na zbyt wysoką wilgotność. To prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, a także namnażania się roztoczy, wirusów i bakterii. Likwidacja istniejących obszarów pleśni czy grzyba to bardzo droga czynność w porównaniu do kosztów pracy i regularnego serwisu wentylacji mechanicznej.

W pozostałych aplikacjach rolą wentylacji mechanicznej jest utrzymanie świeżości powietrza, którym oddychamy. Na jego degradację ma wpływ szereg czynników poczynając od samego użytkownika (np. oddychanie lub codzienne czynności), przez emisję (np. od gotowania, spalin lub środków chemicznych), a kończąc nawet na emisji różnych substancji z materiałów budowlanych. Ma to ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia (tzw. SBS - Sick Building Syndrome). Współczesne budynki są coraz "szczelniejsze", a to oznacza coraz słabszą "naturalną" wymianę powietrza więc jeżeli obiekt został wyposażony w wentylatory to nie należy ich lekceważyć.


Serwis wentylacji mechanicznej - podstawowe pojęcia


Przegląd systemu wentylacji - dlaczego należy wykonywać?

Okresowe przeglądy techniczne systemu wentylacji pozwalają na utrzymanie w sprawności instalacji i zapewnienie bezpieczeństwa obiektu. Trzeba jednak pamiętać, że instalacje elektryczne oraz wentylatory same mogą stanowić zagrożenie, a wywołane nimi pożary nie należą do rzadkości. Wczesne wykrywanie usterek podczas przeglądów technicznych wentylatorów jak np. nadmiarowy pobór prądu, przegrzewanie się czy uszkodzenie mechaniczne, stanowi podstawową ochronę przed poważnym uszkodzeniem i pożarem. Poniżej podajemy powody, dla których należy wykonywać okresowy serwis instalacji wentylacji mechanicznej:Przegląd systemu wentylacji i wentylatorów - informacje konieczne do zamówienia.


Serwis systemów wentylacji - kompleksowa obsługa

Systemy wentylacji mechanicznej rzadko są systemami autonomicznymi. Najczęściej są elementem wykonawczym sterowanym przez inne systemy jak detekcja gazów, systemy ochrony pożarowej czy automatyka obiektu. Tym samym Wykonywanie ich przeglądów oderwaniu od urządzeń sterujących moze być nieefektywne i niesie pewne zagrożenia. P.T.SIGNAL udostępnia kompleksową ofertę serwisową współpracujących ze sobą instalacji co zapewnia bezpieczeństwo oraz redukcję kosztów jednostkowych. Wykonujemy serwis:


Zaufaj profesjonalistom.
Zespół serwisowy P.T.SIGNALStan prawny na 04.2023
P.T.SIGNAL nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych informacji w jakimkolwiek celu i w jakimkolwiek zakresie. Wszelkie interpretacje regulacji prawnych są podane jedynie w celu orientacyjnym i P.T.SIGNAL nie ponosi odpowiedzialności za ich prawidłowość.