P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW
Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności instalacji sprężonego powietrza, gazów i podciśnienia.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności to urządzenie, które pozwala na wykrywanie wycieków instalacji gazów sprężonych (sprężonego powietrza, azotu czy innych gazów), a także podciśnienia (próżni).

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - zasada działania

Przejście gazu z wyższego ciśnienia do niższego ciśnienia przez wąskie miejsce (np. nieszczelność) odznacza się charakterystycznym sykiem. Można to łatwo zaobserwować przy otwieraniu napoju gazowanego lub odkręceniu butli ze sprężonym powietrzem. Jest to spowodowane przejściem gazu z przepływu laminarnego (wewnątrz instalacji) lub braku przepływu (np. w butli) do przepływu turbulentnego czyli zaburzonego. Powoduje to powstawanie dźwięków. Dla wysokich ciśnień i dużych nieszczelności są to dżwięki słyszalne przez człowieka jako "syk" i łatwo je usłyszeć na instalacji. Jednak większość nieszczelności jest relatywnie mała i powoduje ciągłą ucieczkę gazu z instalacji. Te nieszczelności także powodują powstawanie dźwięków, ale w zakresie niesłyszalnych dla ludzkiego ucha ultradźwięków. Nie ma przy tym znaczenia czy gaz przechodzi z instalacji do atmosfery (gazy sprężone) czy z atmosfery do instalacji (instalacje próżniowe). W obu przypadkach niesłyszalne ultradźwięki rozchodzą się wokół miejsca wycieku.

Powstawanie ultradźwięków przy wycieku.  Powstawanie ultradźwięków przy nieszczelności.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności to urządzenie, które potrafi wykrywać ultradźwięki i dzięki heterodynowaniu (zmianie częstotliwości) zamienić je na dźwięki słyszalne w słuchawkach. Dzięki temu podobnie jak przy otwieraniu napoju możemy w słuchawkach słyszeć charakterystyczny "syk" z małych nieszczelności. Im bliżej jesteśmy miejsca wycieku, im jest on silniejszy tym mocniej słyszymy syczenie. Poniżej film ilustrujący pracę z ultradźwiękowym wykrywaczem. (od 30 sekundy nagranie zawiera dźwięk, który słychać w słuchawkach podczas pracy z urządzeniem)

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - jakie gazy wykrywa?

Dowolne. Znaczenie ma nie tyle rodzaj gazu co ciśnienie. W uproszczeniu im wyższe ciśnienie tym "głośniejszy wyciek". Wykrywacze ultradźwiękowe sprawdzają się przy ciśnieniu pow. 0,3 bar lub 0,5 bar. Możemy wykrywać wycieki gazów obojętnych (azot), sprężonego powietrza, gazów osłonowych (np. argon), chłodniczych itd. Urządzenie sprawdza się przy przeglądach instalacji przemysłowych, warsztatowych, laboratoryjnych, chłodniczych (szczególnie CO2).

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - wykrywanie z odległości i zakłócenia

Podobnie jak dźwięki słyszalne kiedy mówimy nie musimy być tuż obok rozmówcy tylko możemy coś powiedzieć na odległość. To czy usłyszymy jakiś dźwięk zależy od jego natężenia i odległości w jakiej jesteśmy od jego źródła. Przy szepcie musimy stać blisko, a przy krzyku możemy się oddalić. Tak samo jest z ultradźwiękami tyle ich siła (natężenie) zależy od ciśnienia i kształtu nieszczelności. Tym samym możliwe jest wykrywanie nieszczelności także na odległość. Przykładowo dla ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności Leakshooter możliwe jest wykrywanie nieszczelności 0,1mm przy ciśnieniu 3 bar z odległości 20m.
Każda technologia ma sowje ograniczenia i aby się nią dobrze posługiwać trzeba je znać. Rozprzestrzenianie się dźwięku może być tłumione przez różne elementy dlatego technologia nie sprawdzi się jeżeli instalacja będzie osłonięta np. izolacją. W takim przypadku izolacja powinna zostać usunięta przed sprawdzeniem lub musimy się liczyć, że dźwięk moze zostać stłumiony, a nieszczelnosci nie wykryte.
Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności nie reaguje na dźwięk słyszalny czyli hałas na zakładzie. Będziemy natomiast słyszeć ewentualne ultradźwięki, które mogą być generowane przez niektóre urządzenia np. spawarki. Podobnie jednak jak umiemy rozróżnić dźwięki słyszalne tak i tutaj inaczej słychać wyciek (jako syk), a zupełnie inaczej pracę spawarki (jako pisk). Wystarczy więc przejść się po zakładzie i od razu słychać co jak pracuje, a więc łatwo oddzielić lub wyeliminować zakłócenia na czas przeglądu instalacji.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - określanie welkości wycieku

Jest to wbudowana funkcja wykrywacza, która pozwala ocenić jak duży jest wyciek i ile kosztuje co pomaga przy planowaniu napraw i redukcji zużycia kosztownych gazów lub energii potrzebnej do produkcji sprężonego powietrza. Dzięki kamerze i algorytmowi otrzymujemy natychmiastowy wynik i zapisujemy jako zdjęcie dla osób decyzyjnych. Warto jednak pamiętać, że natężenie dźwięku zależy także od kształtu nieszczelności (dla porównania żeby gwizdać nie wystarczy ciśnienie powietrza z płuc, ale konieczne jest odpowiednie ułożenie ust). Dlatego podawane wartości są obarczone pewnym błędem i są szacunkowe.

Szacowanie kosztu wycieku sprężonego powietrza.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - nieszczelności próżni i form próżniowych

Technologia ultradźwiękowa jest doskonałą metodą do diagnostyki instalacji podciśnieniowych i form próżniowych. Nieszczelność formy prowadzi do nieprawidłowości w wykonaniu produktu, a co za tym idzie do poważnych strat (czasu i środków). Badanie formy próżniowej za pomoca wykrywacza ultradźwiękowego z kamerą to popularna i prosta metoda eliminacji nieszczelności przed rozpoczęciem procesu formowania.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - badanie szczelności zbiorników i pomieszczeń

Zbiorniki, ładownie, pomieszczenia czy pojazdy mogą być badane pod kątem szczelności przy użyciu ultradźwięków. Wystarczy wewnątrz lub na zewnątrz (w zależności od tego co chcemy badać) umieścić emiter ultradźwięków. Z drugiej strony badanego obiektu poszukujemy nieszczelności podobnie jak w przypadku instalacji.

Schemat badania szczelności zbiornika za pomocą ultradźwięków.


Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności - diagnostyka predyktywna

Współczesne działy utrzymania ruchu mają sporo pracy i potrzebują wielu urządzeń więc jeżeli można wiele funkcji połączyć w jednym to praca staje się łatwiejsza. Dlatego w modelu Leakshooter możliwa jest automatyczna diagnostyka odwadniaczy pary (speratorów kondenstatu), diagnostyka elementów automatyki oraz urządzeń enegetycznych, które emitują ultradźwięki przy pierwszych oznakach uszkodzeń, a także diagnostyka elementów wirujacych (silników, łożysk, wentylatorów) gdzie uszkodzenia we wczesnej fazie powodują powstawanie charakterystycznych ultradźwięków. Dodatkowa inspekcja wbudowaną kamerą termowizyjną pozwala na szybkie i proste wyszukiwanie usterek i przygotowanie planu naprawczego na czas postoju instalacji.

Artykuł - Metody wykrywania nieszczelności.

ARTYKUŁ
METODY WYKRYWANIA
NIESZCZELNOŚCI


Artykuł - Ultradźwiękowe wykrywanie nieszczelności instalacji gazów sprężonych i podciśnienia.

ARTYKUŁ
ULTRADŹWIĘKOWE
WYKRYWANIE
NIESZCZELNOŚCI


Ultradźwiękowe wykrywacze nieszczelności - modele


Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą Leakshooter V2+.

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą Leakshooter V2+.


Leakshooter V2+ ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą.  Leakshooter V2+ ultradźwiękowy detektor wycieków z kamerą.  Leakshooter V2+ ultradźwiękowy lokalizator nieszczelności z kamerą.  Leakshooter V2+ ultradźwiękowa kamera do wycieków.

Najbardziej zaawansowany wykrywacz ultradźwiękowy na świecie wyposażony w kamerę ze wskaźnikiem miejsca wycieku. Kamera umożliwa precyzyjną lokalizację nieszczelności i wykonanie fotografii, które następnie można wysłać do komputera. Na wyposażeniu znajdują się wysokiej jakości słuchawki, dzięki którym operator słyszy pojawiające się dźwięki. Urządzenie idealne do lokalizacji wycieków na rozległych przemysłowych instalacjach gazów technicznych, pary lub sprężonego powietrza, które sprawdzi się także w codziennej pracy serwisów dowolnych instalacji gazowych, gazów medycznych lub czynników chłodniczych. Leakshooter może być wykorzystywany ponadto do badania instalacji podciśnieniowych (próżniowych), w energetyce do badania wyładowań niezupełnych i wyładowań koronowych, wraz z sondą dotykową, do badania łożysk, silników, pomp oraz odwadniaczy parowych (separatorów kondensatu) na instalacjach pary.

Leakshooter wskazuje nieszczelność poprzez pojawienie się znacznika na ekranie, który robi coraz mniejszy im większe jest natężenie dźwięku czyli im bliżej nieszczelności jesteśmy. Jednocześnie na dole ekranu jest skala, po której poruszają się 2 znaczniki: cienki - wskazujący wartość bieżącą i gruby - który na chwilę zatrzumuje się na najwyższym wykytym poziomie.

Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie braku wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie małego wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie dużego wycieku.

Wbudowane oprogramowanie estymacji kosztu wycieku pozwala na szacowanie kosztu wycieku w trybie rzeczywistym. Dzięki temu można w przybliżeniu określić ile kosztuje rocznie dany wyciek. Dane mogą być zapisane w formie zdjęcia wraz z kosztem.

Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie braku wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie małego wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie dużego wycieku.

Ultradźwiękowy wykrywacz z kamerą i termowizją - Leakshooter V2+ IR:
Utrzymanie ruchu w zakładach to wyzwanie, które wymaga nie tylko wiedzy i odpowiedniego sprzętu, ale dobrej organizacj czasu. Prawdziwą sztuką jest poprawne ocenianie potencjalnych awarii czyli diagnostyka predyktywna. Wykorzystuje się do tego różne techniki (ultradźwięki, wibracje, termowizja). Oczywiście do każdej możemy posiadać odpowiednie urządzenia tylko ciężko ze wszystkimi jednocześnie poruszać się po zakładzie. Dlatego w podstawowej diagnostyce przydają się urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają na otrzymanie podstawowych danych i ocenę czy trzeba podjąć kolejne kroki wobec danego urządzenia. Leakshooter V2+ w wersji IR jest dodatkowo wyposażony w kamerę termowizyjną o typowych parametrach używanych w codziennej eksploatacji. Dzięki temu jedno urządzenie pozwala na wykonanie wielu czynności oszczędzając czas.

Leakshooter V2+ IR ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą termowizyjną.  Leakshooter V2+ IR kamera ultradźwiękowa i termowizyjna.

Wybrane acesoria:
- sonda miejsc trudnodostępnych 400mm
- sonda miejsc trudnodostępnych 1500mm
- sonda dotykowa
- pokrowiec
- emiter ultradźwięków

Ultradźwiękowa sonda do miejsc trudnodostępnych 400mm.  Ultradźwiękowa sonda do miejsc trudnodostępnych 1500mm.  Ultradźwiękowa sonda dotykowa do badania łożysk i elementów wirujących.  Pokrowiec detektora ultradźwiękowego.  Emiter ultradźwięków do badania szczelności pomieszczeń, zbiorników lub karoserii.

Pobierz kartę katalogową urządzenia:

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą Leakshooter karta katalogowa.

LEAKSHOOTER
KARTA KATALOGOWA


Dokumenty i certyfikaty:
   Multi Gas Clip Pump znak CE  
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności Leakshooter V3+ z diagnostyką odwadniaczy pary.

Leakshooter V3+ wykrywacz z diagnostyką odwadniaczy pary.


Leakshooter V3+ ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą.  Leakshooter V3+ wykrywacz z diagnostyką odwadniaczy pary.  Leakshooter V3+ automatyczna diagnostyka odwadniaczy pary.  Leakshooter V3+ oprogramowanie do kontroli odwadniaczy pary.

Leakshooter V3+ to praktyczne wielofunkcyjne urządzenie do diagnostyki predyktywnej (poszukiwania usterek, wycieków i awarii we wczesnych stadiach). Łączy w sobie funkcje kilku urządzeń takich jak: ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności instalacji gazów sprężonych i podciśnienia (próżni) z kamerą, ultradźwiękowy sensor stanu łożysk i elmentów wirujących, ultradźwiękowy wykrywacz usterek urządzeń energetycznych i wyładowań, kamera termowizyjna, analizator stanu odwadniaczy pary.
Leakshooter V3+ posiada te same właściwości co wersja V2+, ale został dodatkowo wyposażony w oprogramowanie STRAPSHOOTER umożliwiające diagnostykę i ocenę stanu odwadniaczy pary. Energia w formie pary jest stosowana w wielu zakładach. Odwadniacz pary, pułapka parowa, separator parokondensatu, zawór odwadniający to niektóre popularne nazwy odwadniaczy czyli urządzeń, których zadaniem jest usunięcie kondensatu (skroplin) z układu pary. Usuwanie kondensatu ma istotne znaczenie dla utrzymania jakości pary wodnej, zapobieganie stratom pary oraz pojawianiu się uderzeń wodnych (ang. water hammer). Odwadniacze parokondensatu to kluczowe elementy każdej instalacji pary, a ich praca powinna być regularnie sprawdzana co obniża koszty, wydłuża czas eksploatacji instalacji parowej oraz zwiększa bezpieczeństwo.

Nieszczelnosci instalacji gazów sprężonych są wskazywane na ekranie Leakshooter'a poprzez pojawiający się znacznik. Znacznik maleje wraz ze wzrostem natężenia dźwięku co oznacza zbliżanie się do źródła wycieku. Jednocześnie na dole ekranu po skali porusza się znacznik wartości bieżącej - cienki oraz znacznik wartości maksymalnej - gruby.

Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie braku wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie małego wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie dużego wycieku.

Urządzenie ma także wbudowane oprogramowanie, które pozwala na automatyczne oszacowanie kosztów wycieku. Oczywiście kazdy wyciek moze zostać udokomentowany jako zdjecie i zgrany do komputera stanowiąc łatwą identyfikację miejsca, określenie kosztu dla działu finansów oraz zapytanie ofertowe dla wykonawcy.

Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie braku wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie małego wycieku.  Leakshooter V2+ kamera ultradźwiękowa wskazanie dużego wycieku.

Kamera termowizyjna na wyposażeniu Leakshooter V3+ oraz V3+ IR:
Kamera termowizyjna to podstawowe wyposażenie przy kontroli odwadniaczy i diagnostyce predyktywnej. W wersji V3+ jest to 80x60 px, a w wersji V3+ PRO o lepszej rozdzielczości 160x120 px pozwalająca na wiele typowych czynności eksploatacyjnych na zakładzie.

Leakshooter V2+ IR ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą termowizyjną.  Leakshooter V2+ IR kamera ultradźwiękowa i termowizyjna.

Wybrane acesoria:
- sonda miejsc trudnodostępnych 400mm
- sonda miejsc trudnodostępnych 1500mm
- sonda dotykowa
- pokrowiec
- emiter ultradźwięków

Ultradźwiękowa sonda do miejsc trudnodostępnych 400mm.  Ultradźwiękowa sonda do miejsc trudnodostępnych 1500mm.  Ultradźwiękowa sonda dotykowa do badania łożysk i elementów wirujących.  Pokrowiec detektora ultradźwiękowego.  Emiter ultradźwięków do badania szczelności pomieszczeń, zbiorników lub karoserii.

Pobierz kartę katalogową urządzenia:

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności z kamerą Leakshooter karta katalogowa.

LEAKSHOOTER
KARTA KATALOGOWA


Dokumenty i certyfikaty:
   Multi Gas Clip Pump znak CE  
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.

Ultradźwiękowe wykrywacze nieszczelności - akcesoria


Sondy i akcesoria wykrywaczy ultradźwiękowych.

Sonda miejsc trudnodostępnych 400cm.

Ultradźwiękowa sonda do miejsc trudnodostępnych 400mm.

Sonda o długości 400mm umożliwiająca pomiary w miejscach trudnodostępnych oraz pomiary małych wycieków (sensor jest umieszczony na końcu sondy).

Kompatybilne urządzenia: Leakshooter

Kod produktu: LKS FLEXPROBE 400

Sonda miejsc trudnodostępnych 1500cm.

Ultradźwiękowa sonda do miejsc trudnodostępnych 1500mm.

Sonda umożliwiająca pomiary w miejscach trudnodostępnych oraz pomiary małych wycieków ze względu na umieszczenie sensora ultradźwiękowego na jej końcu. Długość sondy 1500mm.

Kompatybilne urządzenia: Leakshooter

Kod produktu: LKS FLEXPROBE 1500

Ultradźwiękowa sonda dotykowa.

Ultradźwiękowa sonda dotykowa do diagnostyki łożysk.

Ultradźwiękowa sonda dotykowa służy do diagnostyki łożysk i elementów wirujących (silników, wentylatorów). Sonda jest przykładana do obudowy elementu badanego i umożliwia detekcję ultradźwięków generowanych przez uszkodzenia elementów. Umożliwia to wykrycie wczesnych objawów zużycia lub uszkodzeń i zaplanowanie napraw w dogodnym terminie.

Kompatybilne urządzenia: Leakshooter

Kod produktu: LKS TOUCH PROBE

Emiter ultradźwięków.

Emiter ultradźwięków do badania szczelności pomieszczeń, zbiorników lub karoserii.

Emiter ultradźwięków to urządzenie, które generuje fale ultradźwiękowe. Dzięki umieszczeniu emitera w badanym pomieszczeniu, zbiorniku, ładowni lub karoserii możemy sprawdzać szczelność używając do detekcji wykrywacza ultradźwiękowego.

Kompatybilne urządzenia: Leakshooter

Kod produktu: LKS DOME

Pokrowiec.

Pokrowiec detektora ultradźwiękowego.

Kompatybilne urządzenia: Leakshooter

Kod produktu: LKS COVER