P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW




Detektor propanu-butanu, czujnik LPG

Detektor propanu-butanu C3H8-C4H10

Detektor propanu-butanu

Detektor propanu-butanu stanowi kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa w pomieszczeniach, gdzie używane są instalacje i urządzenia gazowe zasilane gazem płynnym. Wyciek gazu w takim miejscu niesie ze sobą ryzyko powstania atmosfery wybuchowej co przy sprzyjających warunkach prowadzi do wybuchu. Zadaniem czujnika propanu-butanu jest wykrycie zagrożenia w odpowiednim czasie pozwalającym na podjęcie odpowiednich kroków zapobiegających czy to przez ludzi (obsługę) czy automatycznie np. poprzez odcięcie dopływu gazu (instalacje gazowe) lub wentylację (np. parkingi dla pojazdów LPG).

Zarówno propan (C3H8) jaki butan (C4H10) to gazy cięższe od powietrza a ich współczynnik ciężaru względem powietrza wynosi odpowiednio 1,52 oraz 2,01. W praktyce oznacza to, że w przypadku wycieku mają one tendencję do rozprzestrzeniania przy podłożu (ścielenia). Propan-butan będzie się gromadził we wszelkiego rodzaju zagłębieniach, jak niecki, odwodnienia, odpływy czy studnie. W celu zapewnienia skutecznej detekcji wczesnego wycieku propanu i butanu, zaleca się montowanie czujników propanu-butanu blisko poziomu podłogi oraz w odpowiednich lokalizacjach zapewniających szybkie wykrycie ewentualnego wycieku tych gazów i reakcję pozwalającą na redukcję zagrożenia.

Poniżej przedstawiono podstawowe właściwości propanu i butanu w formie tabeli.

Rodzaj gazu Wzór Współczynnik ciężaru w stosunku do powietrza przy temperaturze powietrza 0oC
(powietrze = 1,0)
Dolna Granica Wybuchowości (DGW)
wg normy
PN-EN-60079-20-1 2010P
Górna Granica Wybuchowości (GGW)
wg normy
PN-EN-60079-20-1 2010P
Klasa temperaturowa Grupa
Propan C3H8 1,52 1,7 %v/v 10,9%v/v T1 IIA
Butan C4H10 2,01 1,4 %v/v 9,3%v/v T2 IIA
Właściwości propanu i butanu

W przypadku mieszaniny gazów wybuchowych, takich jak propan i butan, istotnym parametrem jest Dolna Granica Wybuchowości (DGW). Oznacza ona minimalną wartość stężenia gazu wybuchowego w powietrzu, która pod wpływem bodźca termicznego może spowodować wybuch. Zakres pomiarowy czujników propan-butanu dla ochrony pomieszczeń to 0-100% Dolnej Granicy Wybuchowości (DGW). Kluczowym aspektem zapewniającym bezpieczeństwo jest ustawienie odpowiednich progów alarmowych. Zaleca się zachować tzw. margines bezpieczeństwa szczególnie istotny w sytuacjach gdzie mimo zamknięcia źródła gazu nadal może on gromadzić się w wyniku wycieku jego pozostałości z instalacji gazowej.

Dzięki takiemu podejściu unikniemy przekroczenia Dolnej Granicy Wybuchowości (DGW) i zapewnimy bezpieczeństwo obiektu. Skuteczny system detekcji, którego częścią jest detektor propanu-butanu, umożliwia nie tylko uruchomienie progów alarmowych, ale także pomiar wyświetlany na detektorze, centrali lub wizualizacji (SCADA) dzięki, któremu obsługa obiektu ma możliwość podejmowania odpowiednich reakcji.

Czujniki propanu-butanu są częścią systemu zabezpieczającego przed wybuchem i stanowią element systemu ochrony pożarowej według obowiązujących regulacji prawnych. W związku z tym wymagane jest wykonanie projektu takiego systemu detekcji przez uprawnionego projektanta oraz uzgodnienie go z rzeczoznawcą ds. ochrony przeciwpożarowej. Obecnie obowiązujące przepisy prawne nie określają konkretnych progów alarmowych dla detektorów propanu-butanu. Oznacza to, że to projektant jest odpowiedzialny za określenie parametrów detektorów propan-butanu, w taki sposób aby system detekcji propan-butanu spełniał konkretne wymagania, co pozwoli na skuteczne zabezpieczenie obiektu przy wycieku tego paliwa.

Pierwszy próg czujników propanu-butanu nie powinien być ustawiany na poziomie niższym niż 10% zakresu pomiarowego. Przy typowym zakresie 0-100% DGW wartość 10% Dolnej Granicy Wybuchowości (DGW) jest odpowiednim kompromisem, który minimalizuje niepotrzebne alarmy, jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom wczesnego ostrzegania w przypadku rzeczywistego wycieku propan-butanu.

Poniżej przedstawiono przykładowe wartości progów dla detektorów propanu-butanu stosowanych w systemach ochrony instalacji gazowych wraz z przykładowymi reakcjami urządzeń wykonawczych.

Progi alarmowe systemu detekcji dla obiektów z instalacją gazową
Poziom gazu Rodzaj pomiaru Próg alarmowy detektorów Powiadomienie BMS Reakcja urządzeń wykonawczych
10% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 1 alarm optyczny sygnalizatora
20% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 2 alarm akustyczny sygnalizatora
30% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 3 odcięcie dopływu paliwa za pomocą zaworu elektromagnetycznego
wysyłanie informacji SMS do obsługi przez moduł GSM
40% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 4 włączenie wentylacji (dla obiektów, które mogą być w taką wyposażone)
Zakres pomiarowy czujnika propanu-butanu 0-100% DGW

Gaz płynny jest wykorzystywany także do zasilania pojazdów, a tym samym detektory propanu-butanu wykorzystywane są także w halach garażowych, warsztatach czy stacjach kontroli pojazdów (SKP). Zabezpieczeniem takich obiektów jest wentylacja mechaniczna, która ma za zadanie obniżyć stężenie gazu w pomieszczeniu i usunąć go. Warto wspomnieć, że sterowanie wentylacją od czujników propanu-butanu (LPG) jest inne niż od czujników tlenku węgla (CO) ponieważ o ile wentylacja bytowa spalin pozwala na oszczędne energetycznie, wielostopniowe uruchamianie kolejnych poziomów lub wentylatorów, o tyle wentylacja paliwa gazowego po pierwszym stopniu ostrzeżenia powinna być uruchamiana na pełnej mocy już na drugim stopniu. Szerzej to zagadnienie jest opisane w materiałach branżowych dla hal garażowych lub warsztatów i stacji kontroli natomiast poniżej prezentujemy typowe progi dla tych obiektów. Wielostopniowe sterowanie pozwala na lepsze wykorzystanie urządzeń wentylacyjnych przy minimalizacji zużycia energii, a jednocześnie alarmowanie użytkowników (które de facto powinno oznaczać wdrożenie procedury ewakuacyjnej obiektu) dopiero wtedy gdy zagrożenie jest realne i taki alarm jest uzasadniony.

Progi alarmowe dla obiektów z pojazdami zasilanymi propanem-butanem
WENTYLACJA KANAŁOWA
Poziom gazu Rodzaj pomiaru Próg alarmowy detektorów Powiadomienie BMS Reakcja urządzeń wykonawczych
10% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 1 załączenie wentylacji na I biegu
20% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 2 załączenie wentylacji na II biegu
30% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 3 załączenie sygnalizacji optycznej tablice LPG

w budynkach komercyjnych i publicznych przekierowanie pojazdów na inny parking za pomocą systemu wskazywania wolnych miejsc parkingowych MSR-Traffic
40% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 4 załączenie sygnalizacji akustycznej
Zakres pomiarowy czujnika propanu-butanu 0-100% DGW

Progi alarmowe dla obiektów z pojazdami zasilanymi propanem-butanem
WENTYLACJA STRUMIENIOWA
Poziom gazu Rodzaj pomiaru Próg alarmowy detektorów Powiadomienie BMS Reakcja urządzeń wykonawczych
10% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 1 załączenie wentylacji 25%
20% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 2 załączenie wentylacji 100%
30% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 3 załączenie sygnalizacji optycznej tablice LPG

w budynkach komercyjnych i publicznych przekierowanie pojazdów na inny parking za pomocą systemu wskazywania wolnych miejsc parkingowych MSR-Traffic
40% DGW wartość bieżąca CV - current value PRÓG 4 załączenie sygnalizacji akustycznej
Zakres pomiarowy czujnika propanu-butanu 0-100% DGW

Istnieje kilka technologii pomiarowych, w które może być wyposażony detektor propan-butanu. Dawniej popularną technologią były sensory półprzewodnikowe, których sposób działania, w skrócie, opiera się na materiale zmieniającym swoją przewodność w obecności gazu. Choć nadal stosowany, sensor tego typu posiada wiele wad, co wpływa negatywnie na jego skuteczność. Nie jest on odporny na zmiany temperatury oraz wilgotności, co prowadzi do zakłócenia pomiarów. Ponadto, ma niską selektywność, co oznacza, że reaguje także na inne gazy niż tylko te, które ma wykrywać. W rezultacie sensory półprzewodnikowe nie są rekomendowane do zastosowania w detektorach propanu-butanu.

Technologia półprzewodnikowa w detektorach propan-butan zastępowana jest przez technologię katalityczną. Działa ona w oparciu o reakcję spalania i porównanie sygnału z dwóch elementów z czego jeden jest elementem reagującym, a drugi stanowi punkt odniesienia. Tego typu rozwiązanie umożliwia wyeliminowanie w dużym stopniu czynników zewnętrznych ponieważ oba elementy znajdują się w tej samej temperaturze, wilgotności czy ciśnieniu. Sama reakcja zapewnia wysoką selektywność obejmując jedynie gazy palne, a jednocześnie liniowość pomiarów czujnika propan-butan dzięki czemu reakcje czujnika są proporcjonalne do ilości mierzonego gazu. Technologia katalityczna jest rekomendowana w większości typowych zastosowań jak garaże, warsztaty, kotłownie, hale z promiennikami, kuchnie, obiekty z infrastrukturą gazową czy laboratoria.

Kolejną technologią w detektorach propan-butanu jest wykorzystanie światła podczerwonego IR (ang. Infra Red). Ten rodzaj sensora działa na zasadzie pomiaru ilości światła podczerwonego dostarczanego od nadajnika do odbiornika (wewnątrz małego sensora). Gdy gaz palny pojawi się między tymi elementami, pochłania część widma co w rezultacie sensor odczytuje jako stężenie gazu. Sensor podczerwony jest całkowicie odporny na przekroczenia zakresu pomiarowego lub działanie substancji “zatruwających”. W przeciwieństwie do poprzednich technologii do pomiaru nie jest niezbędny tlen co powoduje, że jest rekomendowany do miejsc gdzie może go brakować (np. na skutek wyparcia przez inne gazy).

Wybierając odpowiedni detektor propan-butanu należy uwzględnić nie tylko technologię sensorów do wykrywania gazów, ale także wymagania samego obiektu.

W strefach zagrożenia wybuchem mogą być instalowane jedynie czujniki propan-butanu certyfikowane do pracy w takich miejscach (ATEX). Do większości miejsc podstawowym stopniem ochrony jest IP65 natomiast w miejscach gdzie mogą wystąpić trudne warunki pracy (np. kanały serwisowe na warsztatach, stacje paliw, obiekty morskie, przemysł) zastosowanie mają detektory z nasadkami IP66. Nie mniej istotnym aspektem jest również bezpieczeństwo integralne całego systemu detekcji. Projektując system detekcji musimy być pewni, że będzie on działał w określony sposób, a ewentualne usterki będą odpowiednio zgłaszane. Projektant systemu nie ma możliwości weryfikacji jego działania i zamiast wątpliwych zapewnień sprzedawcy lepiej kierować się certyfikatami, które zapewniają ochronę dla osoby projektującej. Dla systemów automatyki, a w tym detekcji gazów takim certyfikatem jest SIL (Safety Integrity Level). Rekomendowany poziom dla systemów i czujników propan-butanu to SIL2.

Szczegółowo opisane systemy detekcji gazów, w których stosowany jest detektor propan-butanu znajdą Państwo w materiałach i zakładkach poszczególnych branż:



Rodzaje detektorów propanu-butanu.


MSR PolyGard2 detektor gazów toksycznych i wybuchowych.

Detektor PolyGard2


Detektor PolyGard2 z jednym sensorem   Czujnik PolyGard2 z dwoma sensorami   Detektor PolyGard2 z wyświetlaczem

Detektor PolyGard2 to zaawansowane urządzenie wykrywająco-pomiarowe o prostej i przyjaznej budowie zarówno dla użytkownika jak i instalatora. Cyfrowy czujnik gazów PolyGard2 jest częścią systemu MSR PolyGard2 i może być wyposażony w maksymalnie 3 sensory gazów z ponad 50 dostępnych substancji (w tym tzw. sensory wyniesione czyli oddalone na przewodzie od samego detektora). Detektor oferowany jest w wersji podstawowej oraz z licznymi opcjami i dodatkowymi funkcjami.

Budowa detektora i montaż:
Konstrukcja detektora jest modułowa (obudowa, płyta główna i sensor) co umożliwia wymianę dowolnego elementu bez konieczności wymiany całego detektora. Instalatorzy z pewnością docenią liczne ułatwienia montażowe jak możliwość wyboru otworów pod dławnice i sensory co ułatwia montaż detektora w pionie lub poziomie i dopasowanie do obiektu. Wyjmowana płytka zapewnia łatwą pracę z obudową. Kolejne ułatwienia to dwuprzewodowe wkładki do dławnic umożliwiające wejście i wyjście przewodu jedną dławnicą, wtyczki kablowe umożliwiające podłączenie przewodu do wysokiej jakości zacisków śrubowych i możliwość jego podłączania w dowolnym momencie montażu. Możliwość modyfikacji ilości dławnic na obudowie to świetne rozwiązanie gdy potrzebujemy poprowadzić więcej przewodów, podłączamy wyjścia stykowe w detektorze lub inne elementy instalacji.

PolyGard2 dławnica 2 przewodowa PolyGard2 wnętrze 2 sensory PolyGard2 3 sensory PolyGard2 sensor wyniesiony

Cechy fizyczne:
Czujnik PolyGard2 charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne. Posiada stopień ochrony IP64. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowej osłony zwiększającej stopień ochrony do IP66. Obudowa wykonana z poliwęglanu posiada uszczelkę, a przewody są wprowadzane za pomocą uszczelniających się dokręcanych dławnic.

Sensory:
Detektor PolyGard2 może mieć wpięte 1, 2 lub 3 sensory. Wymienne sensory w technologii X-Change to kolejne istotne ułatwienie, które pozwala na bezproblemową eksploatację i obniża koszty utrzymania. Dostępne substancje są wyszczególnione w karcie katalogowej.

PolyGard2 wymienne sensory w technologii X-Change

Parametry pomiarowe:
Każdy sensor posiada indywidualny adres i jego pomiar jest wyświetlany na centrali. Każdy pomiar może być wskazywany jako wartość bieżąca (CV - current value) oraz jako wartość średnia (AV - average value). Wartość średnia jest szczególnie przydatna przy pomiarach gazów toksycznych gdzie oddziaływanie na człowieka, a tym samym wartości przyjęte w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są wyrażane jako średnia ważona. Dla każdego sensora można ustawić 4 progi alarmowe w detektorze (progi mogą być ustawione dowolnie, na wartość chwilową lub na wartość średnią, w tym na spadek stężenia, na wzrost stężenia lub na oba przypadki np. dla detektorów tlenu).

Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym

Wybrane opcje dodatkowe:
- podłączenie maksymalnie trzech sensorów cyfrowych SC2
- możliwość zamontowania sensora cyfrowego SC2 w odległości do 15 metrów od płyty detektora np. dla obiektów wysokich hal produkcyjnych
- podłączenie maksymalnie jednego sensora SSAX1-1 Znak Ex (przeznaczony do pracy w 1 i 2 strefie zagrożenia wybuchem)
- możliwość zamontowania sensora SSAX1-1 Znak Ex w odległości do 5 metrów od płyty detektora np. zagłębienia i windy pojazdów (Parklift)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- IP 66 dzięki zastosowaniu nasadek SplashGuard dla sensorów cyfrowych SC2 i sensorów analogowych MC2 oraz sensorów SSAX1-1 przeznaczonych do pracy w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia wybuchem. Znak Ex

PolyGard2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie normalnej pracy  PolyGard2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie alarmu  PolyGard2 wbudowany sygnalizator akustyczno-optyczny  PolyGard2 sonda do montażu w kanale wentylacyjnym  PolyGard2 osłona bryzgoszczelna IP66 dla sensorów cyfrowych SC2 i analogowych MC2 PolyGard2 osłona bryzgoszczelna IP66 dla sensorów SSAX1-1 przeznaczonych do pracy w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia wybuchem.  

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50545-1 PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.



MSR PolyGard2 MSC2 samodzielny czujnik gazów palnych i toksycznych.

Samodzielny detektor gazów MSC2
Multi Sense Controller


Detektor samodzielny MSC2

Samodzielny detektor PolyGard2 MSC2 to rozwiązanie dedykowane do niewielkich pomieszczeń wymagających lokalnej detekcji gazów i sygnalizacji gdzie nie ma potrzeby stosowania rozbudowanego systemu z centralą. Detektor samodzielny oznacza urządzenie, które łączy w sobie funkcję detekcji i funkcję sterowania innymi urządzeniami (czyli nie potrzebuje dodatkowej centrali lub innych elementów aby działać i chronić pomieszczenie). Cyfrowy czujnik gazów MSC2 może także (opcjonalnie) być podłączony do większego adresowalnego systemu (MSR PolyGard2) lub może wysyłać informacje do systemów nadzoru budynku BMS - (Building Menagement System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Konstrukcja detektora umożliwia podłączenie do 3 sensorów gazów (z ponad 50 dostępnych substancji) co tworzy z niego prawdziwy detektor wielogazowy. Oczywiście możliwe jest podpięcie sensorów wyniesionych (czyli oddalonych na przewodzie). Przykładow często spotykane rozwiązanie (sensor gazu lżejszego od powietrza pod sufitem, sensor tlenu wraz z modułem detektora na wysokości głowy człowieka i sensor gazu cięższego przy podłożu). Wielofunkcyjność detektora gazów MSC2 i możliwość dopasowania do wielu obiektów zapewniają liczne możliwości rozszerzeń i opcji.

Cechy montażowe i konstrukcja detektora:
MSC2 to kompaktowe urządzenie z wieloma ułatwieniami montażowymi. Elementem bazowym jest płyta główna, płyta czołowa (w wersji z wyświetlaczem) i obudowa. Demontowalna płyta główna umożliwia praktycznie dowolny montaż dławnic i sensorów zależnie od potrzeb na obiekcie. Płyta czołowa jest przytwierdzona na stałe do obudowy czołowej, ale cała obudowa czołowa także może być zdjęta co upraszcza montaż detektora. Drobne detale jak dławnice z wypełnieniem dla 2 przewodów, czy dobrej jakości zakręcane wtyczki są cechą charakterystyczną wszystkich konstrukcji MSR. Zróżnicowane wtyki dla poszczególnych podzespołów minimalizują ryzyko błędnego podłączenia elementów. Detektor moze być wyposażony w wyjścia stykowe, które sa zlokalizowane u góry (podobnie jak wejście zasilania) co ułatwia montaż nie wymuszając na instalatorze "obchodzenia" detektora przewodami i wpinania ich od dołu.

PolyGard2 dławnica 2 przewodowa
Czujnik gazów MSC2 wnętrze
Detekotr gazów MSC2 z przedłużonym sensorem

Właściwości fizyczne:
MSC2 jest nie tylko funkcjonalny, ale także charakteryzuje się wysoką odpornością o stopniu IP64. Stopień ochrony można zwiększyć do IP66 stosując dodatkową osłonę. Poliwęglanowa uszczelniona obudowa wraz ze skręcanymi dławnicami zapewniają wymaganą ochronę wnętrza.

Sensory:
Samodzielny detektor gazów MSC2 umożliwia podłączenie 1, 2 lub 3 sensorów zapewniając każdemu z nich indywidualny adres i wskazując ich pomiar naprzemiennie. Moduły sensoryczne wykonane są w technologii X-Change co oznacza, że są wpinane na wtyczkę i mogą być wymieniane samodzielnie przez użytkownika obniżając tym samym koszty eksploatacji i ułatwiając obsługę. Dostępne gazy i opary znajdują się w karcie katalogowej.

PolyGard2 wymienne sensory w technologii X-Change

Możliwości pomiarowe:
Każdy z sensorów jest identyfikowalny i jego pomiar jest widoczny na wyświetlaczu detektora (naprzemiennie). Jednocześnie dla każdego sensora mogą być prowadzone równolegle 2 pomiary wartości bieżącej (CV - current value) oraz wartośi średniej (AV - average value). Ma to szczególne znaczenie w detekcji gazów toksycznych, gdzie istotny jest czas ekspozycji (narażenia) na daną substancję. Wprost określają to obowiązujące regulacje prawne o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh), które podają toksyczne właściwości substancji właśnie jako funkcje średniej ważonej (czyli nie chwilowej bieżącej wartości). Każdy sensor może mieć przypisane dowolne 4 progi alarmowe co umożliwia adekwatne dopasowanie reakcji presonelu i urządzeń zabezpieczających (w starych systemach 2 progowych było to znacznie ograniczone do funkcji ostrzeżenie/alarm). Progi mogą być zaprogramowane na wartość chwilową lub na wartość średnią oraz na spadek lub na wzrost (lub na obie funkcje np. w magazynach gazów obojętnych i tlenu).

Funkcje sterownicze i alarmowe:
Detektor samodzielny pełni funkcję zarówno detektora jak i centrali, a więc musi dysponować odpowiednimi możliwościami sterowania. W MSC2 mamy szeroki wachlarz do wyboru. Wyjścia stykowe, wyjście analogowe 4-20mA, sygnalizacja optyczna (zmiennokolorowy wyświetlacz bez alarmu zielona, w czasie alarmu czerwony; diody LED zasilania, alarmu, awarii), sygnalizacja optyczno-akustyczna wewnętrzna (do pomieszczeń), wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU lub DGC Bus dla systemów nadzorczych.

Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- nie wymaga centrali
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
- wyjścia sterownicze dla urządzeń zewnętrznych

Wybrane opcje dodatkowe:
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- sensor wyniesiony (nawet do 30m od płyty głównej detektora np. dla pomieszczeń zamkniętych)
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- dostępna opcja bez wyświetlacza

Detektor samodzielny MSC2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie normalnej pracy  Czujnik wielogazowy MSC2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie alarmu  MSC2 wbudowany sygnalizator akustyczno-optyczny  PolyGard2 sonda do montażu w kanale wentylacyjnym  MSC2 osłona bryzgoszczelna IP66 

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50545-1 PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.

MSR PolyXeta2 detektor gazów o konstrukcji przeciwwybuchowej (Ex).

Detektor PolyXeta2 (Ex)


Detektor PolyXeta2 bez wyświetlacza   Detektor gazów PolyXeta2 podczas normalnej pracy ekraz zielony   Czujnik gazów PolyXeta2 w trakcie alarmu ekran czerwony

Detektor PolyXeta2 to cyfrowy czujnik gazów w wykonaniu przeciwwybuchowym będący elementem systemu detekcji MSR PolyGard2. Może być wyposażony w 1 sensor gazów lub oparów z ponad 50 dostępnych substancji. Detektor jest oferowany w kilku wersjach i opcjach funkcjonalnych co ułatwia dopasowanie systemu do wymagań danego obiektu.

Cechy budowy detektora:
Czujnik gazów PolyXeta2 posiada konstrukcję przeciwwybuchową zgodnie z dyrektywą ATEX, a tym samym może być stosowany w strefach zagrożenia wybuchem zgodnie z nadanymi cechami Ex zawartymi w karcie katalogowej. Urządzenie posiada liczne ułatwienia montażowe jak możliwość zamówienia wersji z dodatkowymi dławnicami, przykręcaną listwę montażową, specjalne przyłącze uziemiające na obudowie i wewnątrz detektora wyposażone w wysokiej jakości śrubunek z zabezpieczeniem samoistnego odkręcenia, samozaciskowe złączki przewodów z dźwigniami ułatwiającymi wetknięcie przewodu czy wtykany panel czołowy w wersji z wyświetlaczem.
Cechy fizyczne:
PolyXeta2 jest także wyjątkowa pod względem odporności i stopnia ochrony. Standardowo oferowany stopień ochrony to IP64, ale projektanci detektora uwzględnili także wymagania obiektów o trudniejszych warunkach i dzięki nakładce SplashGuard możemy zapewnić ochrone na poziomie IP66. Jednak nakładka posiada także secjalny wypust do którego można podłączyć elastyczny wężyk (na stałe lub tymczasowo) i można w ten sposób podać gaz do sensora w celu kalibracji lub okresowego testu. Jest to unikatowe rozwiązanie umożliwiające umieszczenie detektora w strefie niedostępnej (np. w pomieszczeniach czystych) i zapewnienie serwisu z zewnątrz takiego pomieszczenia.

PolyXeta2 punkty podłączenia uziemienia detektora  PolyXeta2 wnętrze detektora  Osłona bryzgoszczelna SplashGuard IP66 dla detektora PolyXeta2  Czujnik gazów PolyXeta2 z założoną osłoną SplashGuard IP66

Sensor:
Detektor PolyXeta2 wyposażony jest w jeden sensor (lista dostępnych gazów w karcie katalogowej). Oferowane są sensory katalityczne, elektrochemicznie i podczerwone zależnie od rodzaju gazu i potrzeb. Oczywiście w systemie detektor ma swój własny adres i centrala dokładnie identyfikuje urzadzenie. Technologia X-Change zapewnia możliwość samodzielnej wymiany modułu sensorycznego.

PolyXeta2 wymienne sensory w technologii X-Change

Możliwości pomiarowe:
Pomiar detektora wyświetlany jest na centrali i podawane są 2 wartości jednocześnie: wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value). Tym samym alarmy z detektora mogą być ustawiane dowolnie co umożliwia spełnienie wymogów przepisów o najwyższych dopuszczalnych stężeniach NDS i NDSCh. Ma to szczególne znaczenie przy detekcji gazów trujących, których wpływ na organizm ludzki zależny jest zarówno od stężenia jak i od czasu ekspozycji. Detektor może mieć ustawione (konfigurowalne) 4 progi alarmowe (na wzrost, spadek lub w różne strony np. dla detektorów tlenu).

Parametry przeciwwybuchowe:
Detektor PolyXeta2 posiada konstrukcję przeciwwybuchową do zastosowań w strefach zagrożenia wybuchem. Możliwe są 3 warianty wykonania: dla strefy 2, dla strefy 1 i dla strefy 1 z możliwością otwarcia obudowy w strefie zagrożonej. Detektor spełnia stosowne wymogi normy PN-EN 60079 w zależności od wybranej wersji.

Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone
- spełnia normę PN-EN 50271, SIL2 oraz PN-EN 60079 (ATEX)
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (lub IP66 ze SplashGuard)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i ułatwieniom instalacyjnym

Wybrane opcje dodatkowe:
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)

PolyXeta2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie normalnej pracy  PolyXeta2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie alarmu 

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyXeta2 znak CE   PolyXeta2 znak Ex   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.